Yirmilik Diş hakkında merak ettikleriniz

Yirmilik diş çekimi

 

Halk arasında 20 yaş dişleri olarak bilinen dişler, yetişkin döneminde çıkan en son dişler olarak bilinir. İnsanın çenesinin en arka kısımlarında toplamda 4 tane çıkan bu 20lik dişler, insanoğlu için genelde çenelerinde yer olmaması nedeniyle çıkmak istedikleri andan itibaren apse yapabilir, ağrı oluşturabilir ya da benzer rahatsızlıklara neden olabilir. Günümüzde bu 20lik dişlerle ilgili olarak diş ameliyatları hakkında alınması gereken pek çok karar vardır. Bunlardan biri çenede yeri olmayan bu dişlerin çekilmesi söz konusudur.

 

20lik dişler, diş ağrısı yaratacağı gibi çene yapınızın bozulmasına ve dişlerinizin dizilimine sorun yaratabilir. Bu konuda çene cerrahına dişlerinizi görerek çekim mi yoksa iyileştirme mi karar verebilir. Dolayısıyla komşu dişlerin sağlığının bozulmasına olumsuz yönde etki edeceği gibi günümüzde de bu tip durumlarda yirmilik dişlerin çıkmaya başlamasıyla beraber diş hekimlerine başvurarak bu süreçlerinizde yarar sağlanmasını isteyebilirsiniz.

 

Yirmilik Dişlerde Tek Çare Çekilmesi mi?

 

İstendiği takdirde ve tabi ki çene yapısına göre yirmilik dişlerin çekilmeme ihtimali de vardır. Bazı durumlara özel olarak yirmilik dişlerde uygun olmayan çene yapısı nedeniyle diş, yanlış açı ile çıkacağı için günümüzde diş etini zorlayabilir ve benzer durumlarda da diş etine gömülü şekilde de kalabilir. Eğer 20lik dişler, bir süre sonra ağrılara yol açarsa, çene yapısını olumsuz etkilerse ya da apse. Yaparsa bu durumların önüne geçmek için siz de başvuru yaparak bu konuda muayene olup destek alabilirsiniz. Bu sayede diş muayenesiyle beraber 20lik dişlerinizin çıkma süreçleri, muayene süreçleri olmak üzere destek alabilirsiniz.

 

Yirmilik Dişler Kaç Tane Çıkıyor?

 

İnsanların 20 yaş itibariyle çıkması beklenen yetişkin dişler, genelde çok merak edilir ve kaç tane olduğuna dair tahmin yürütmek isterler. Bebeklikten itibaren yetişkin dönemine kadar dökülen dişler sonunda toplamda 32 diş olması gerekir. Ana dişleriniz 28 tanesi çocukluk döneminde oluşan dişleriniz olurken, bu dişler yetişkin dönemleriyle beraber gelişirler. Sonrasında ise 4 tane daha büyük azı dişi olarak alt ve üst çenede dişler en arka kısımda olacak şekilde büyümeye başlar. Bu dişlere yirmilik diş adı verilir.

 

Alt ve üst çenede oluşan 2’şerli dişleriniz, çene işleriniz olurken sağlıklı bir şekilde çıkması istenir ve beklenir. Ancak 20 yaş itibariyle çıkacak olan bu dişler, çoğu zaman beklendiği ya da istendiği gibi olmaz. Gömülü çıkabilir, yarı gömülü çıkabilir ya da benzer şekilde yetersiz olarak ağız içi etlerini de sıkıştırma yapacağı için sorun çıkabilir. Bu ve benzer süreçlerde dişlere zarar vermemek adına siz de ağrıyı oluşturmamak amacıyla istediğiniz gibi dişlerinizin iyi bir şekilde oluşması noktasında diş hekimiyle sık sık görüşerek ağız ve diş bakımınızı düzenli hale getirerek, kişisel bakımınızı aksatmamaya özen göstermelisiniz.

 

20lik Dişler Kaç Yaşında Çıkmaya Başlar? Belirtileri Nelerdir?

 

20 yaşı itibariyle çıkmaya başlayan yirmi yaş dişleri, kişiden kişiye göre de değişmektedir. Her ne kadar ismi 20 yaş dişi olsa da aslında 4 tane çıkacak olan bu dişler 17 yaş itibariyle 25 ve hatta 30 yaşına kadar anca çıkmaktadır.

 

Diş etlerinizde eğer yer varsa, 20lik yaşlarınız çıkmaya başlar ve sağlıklı bir biçimde de gelişim göstermeye başlar. Bu sayede rahatsızlık hissetmez ve kendi dişleriniz gibi çok rahat şekilde de kullanmaya başlarsınız. Ancak diş etinde yer bulamazsa, gömülü kalması, yirmilik diş çıkışı gibi durumlarda sorun çıkartabilir. Diş ve diş etlerinde oluşacak ağrılar, diş eti hassasiyeti ya da lenf bezlerindeki şişkinlikler gibi sorunlar meydana gelebilir. Çiğneme sırasında ağrı hissetme, baş ağrısı, ağızda oluşacak kötü koku vb. pek çok şey olacağı gibi gömülü bir diş olursa bu durumda da yeterli seviyede temizleyememe süreci başlayabilir.

 

20lik Diş Çekimi Nasıl Gerçekleşir?

 

Sıkışık bir diş haline gelen 20lik dişlerin çekilmesi için iltihaplanma durumunda direkt olarak antibiyotik ile söktürme işlemi uygulanır. Düzgün açı ile çıkmadığında sıkışıklık meydana geleceği için çenede rahatsızlık verilecektir ve çekilmesi gerekecektir. Yine diş hekimi desteğiyle çene cerrahı buna karar vereceği gibi diş çekimleriyle ilgili olarak da cerrahi operasyon gerektirmeden çok basit bir şekilde siz de bu noktada faydalanabilir ve diş ameliyatı olarak da cerrahi girişimlerinizde destek alabilirsiniz.

 

Online appointment

Marka Kids
Show all

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz.

Online Randevu Al 4449541