Süt Dişi Deyip Geçmeyin!

Çocuklarınızın büyüme ve gelişim dönemlerinde, onların dişlerinin de önemli bir şekilde süt dişi ile birlikte çürüksüz büyümesine önem vermek önemlidir. Çocuklarınız, gelişim çağındayken süt dişlerinin beslenme açısından önemli bir role sahip olduğunu biliyor muydunuz? Bu anlamda faydalanabileceğiniz doğru bir uzman diş desteği alarak, en iyi şekilde faydalanabilir ve çocuklarınız büyürken dişlerinde de gerileme olmasının önüne geçebilirsiniz.

 

Pek çok sebepleriyle beraber günümüzde çocuklarınızın konuşmayı öğrenmeleriyle beraber doğru kelime telaffuzu da bu açıdan önemlidir. Çünkü telaffuz ederken kelimelerin doğru bir biçimde ağızdan çıkması noktasında doğru bir uzman diş hekiminden destek alıyor olmaları, bu açıdan çocuklarınızın süt dişinin de korunması için önemli olacaktır.

 

Süt dişleri, pek çok açıdan önemlidir. Çünkü daimî dişlerin çıkması, yerlerinin korunması için süt dişlerinin en iyi şekilde bakılması önemlidir. Bu sayede çenede hiçbir şekilde diş yerinden oynamaz ve bu sayede doğru yerlerde tekrar dişler çıkacak olup ileri derecede sorun oluşması gibi problemlerin de önüne geçilir. Çocuklarınızın bu süreçlerinde yanında olmalı ve ortodonti süreçlerine dahil olmadan çok sağlıklı şekilde süt dişi zamanlarını atlatmalarına da yardımcı olabilirsiniz. Böylece hem çene kemiğinde ya da kaslarda normal gelişim kazanacakken olası bir sorun oluşmasının da önüne geçmiş olabilirsiniz.

 

Çocuklarınızın Süt Dişlerine Önem Verin

 

Yetişkinler kadar çocuklarınızın da dış görünüşe ne kadar önem verdiğini biliyorsunuzdur. Bu anlamda dış görünüme karşı önem veren çocuklarınızın dişleriyle ilgili hem gelişim zamanında hem de sonradan kalıcı sorun oluşmasını önlemeye özen gösterin. Bu anlamda estetik görünüm kazandırması ve gelecekte de dış görünüşte problem olmaması açısından çocuk hekimleriyle görüşerek, ortaokul dönemlerinde ve sosyal yaşamında sorun yaşamaması, diş problemleriyle karşı karşıya kalmaması için gerekli ön muayenelerin olması konusunda yardımcı olabilirsiniz.

 

Diş yapısına göre ve tabi ki ağız sağlığı – bakımına uygun şekilde çürük oluşumu önemlidir. Günümüzde de bu konuda süt dişlerin yapısına karşılık dişlere nazaran çok daha rahat şekilde çocuklarınızı korumak, dişleriyle ilgili sorun yaşamalarını önlemek için çürük yapma riskini aza indirme anlamında hem şeker karbonhidrat tüketimlerini azaltabilirsiniz hem de bu sayede diş çürüğü oluşmasını da önleyebilirsiniz.

 

Süt dişleri de çocuklarınızın herhangi bir gelişim döneminde hasar meydana gelmesini sağlayacak kadar tehlikelidir. Bu konuda ağız ve diş sağlığı açısından, hatta çene problemleriyle karşı karşıya kalmaması için çürüklerle baş etmemesi konusunda çocuklarınızı ağız sağlığına karşı mikroorganizma sayısının fazlalığına göre bu konuda sağlıklı bir tehdit oluşturmasını önleyebilirsiniz.

 

İleri seviye enfeksiyon oluşmasında ya da benzer süreçleri yaşamaması ile ilgili olarak dişlerin yer değiştirmesi, düşmesi, çürümesi gibi sorunların uzun süreli kalıcı hasarlara neden olacağını bilerek yönlendirmelisiniz. Bu anlamda hem vakit hem de nakit olarak sizlere külfetli olmaması konusunda bazı problemleri azaltmak için birtakım öngörülere sahip olmanız da önemlidir.

 

Diş çıkarma zamanı geldiğinde ilk 1 sene içerisinde çocuğunuzun Marka Diş ile birlikte ağız ve diş sağlığı kontrolü yapılması en önemli konulardan biridir. Bunu anlamak için diş eti kaşınan bebeğinizin dişlerinin korunmasını sağlayabilir, nemli gazlı bez kullanarak aşırı basınç yapmamaya da özen gösterebilirsiniz. Meyve filesiyle beraber havuç koyup havuç suyu içmesi sayesinde kaşıntı hissini gidererek diş etini yırtması ya da çizmesini de, diş çıkartırken giderebilirsiniz.

 

Sağlık kontrollerinizi aşmadan en iyi şekilde hizmet almaya da özen göstermenizin dışında sıvı olarak soğutulan diş eti kaşıyıcılarıyla beraber en iyi çözümleri bulabilir ve uykusuzluk sorunlarında ya da benzer sorunlarda da diş doktorunuzdan danışarak da destek alabilirsiniz.

 

 

 

 

Online appointment

Marka Kids
Show all

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz.

Online Randevu Al 4449541