Süt Dişi Deyip Geçmeyin

Çocuklarınızın büyüme ve gelişim dönemlerinde, onların dişlerinin de süt dişi ile birlikte çürüksüz büyümesine özen göstermek önemlidir. Çocuklarınız, gelişim çağındayken süt dişlerinin beslenme açısından önemli bir role sahip olduğunu biliyor muydunuz? Bu anlamda faydalanabileceğiniz doğru bir uzman diş desteği alarak, en iyi şekilde faydalanabilir ve çocuklarınız büyürken dişlerinde de gerileme olmasının önüne geçebilirsiniz.

 

Pek çok sebepleriyle beraber günümüzde çocuklarınızın konuşmayı öğrenmeleriyle beraber doğru kelime telaffuzu da bu açıdan önemlidir. Çünkü telaffuz ederken kelimelerin doğru bir biçimde ağızdan çıkması noktasında doğru bir uzman diş hekiminden destek alıyor olmaları, bu açıdan çocuklarınızın süt dişinin de korunması için önemli olacaktır. 

 

Süt dişleri, pek çok açıdan önemlidir. Çünkü daimî dişlerin çıkması, yerlerinin korunması için süt dişlerinin en iyi şekilde bakılması önemlidir. Bu sayede çenede hiçbir şekilde diş yerinden oynamaz ve doğru yerlerde tekrar dişler çıkacak olup ileri derecede sorun oluşması gibi problemlerin de önüne geçilir. Çocuklarınızın bu süreçlerinde yanında olmalı ve ortodonti süreçlerine dahil olmadan çok sağlıklı şekilde süt dişi zamanlarını atlatmalarına da yardımcı olabilirsiniz. Böylece hem çene kemiğinde ya da kaslarda normal gelişim kazanacakken olası bir sorun oluşmasının da önüne geçmiş olabilirsiniz.

 

Çocuklarınızın Süt Dişlerine Önem Verin

 

Yetişkinler kadar çocuklarınızın da dış görünüşe ne kadar önem verdiğini biliyorsunuzdur. Bu anlamda dış görünüme karşı önem veren çocuklarınızın dişleriyle ilgili hem gelişim zamanında hem de sonradan kalıcı sorun oluşmasını önlemeye özen gösterin. Bu anlamda estetik görünüm kazandırması ve gelecekte de dış görünüşte problem olmaması açısından çocuk hekimleriyle görüşerek, ortaokul dönemlerinde ve sosyal yaşamında sorun yaşamaması, diş problemleriyle karşı karşıya kalmaması için gerekli ön muayenelerin olması konusunda yardımcı olabilirsiniz.

 

Diş yapısına göre ve tabi ki ağız sağlığı – bakımına uygun şekilde çürük oluşumunu önlemek önemlidir. Çocuklarınızın sorun yaşamalarını önlemek için çürük yapma riskini aza indirme anlamında hem şeker karbonhidrat tüketimlerini azaltabilirsiniz hem de bu sayede diş çürüğü oluşmasını da önleyebilirsiniz.

 

İleri seviye enfeksiyon oluşmasında ya da benzer süreçler yaşanması ile ilgili olarak dişlerin yer değiştirmesi, düşmesi, çürümesi gibi sorunların uzun süreli kalıcı hasarlara neden olacağını bilerek çocuklarınızı yönlendirmelisiniz. Bu anlamda hem vakit hem de nakit olarak sizlere külfetli olmaması konusunda bazı problemleri azaltmak için birtakım öngörülere sahip olmanız da önemlidir.

 

Diş çıkarma zamanı geldiğinde ilk 1 sene içerisinde çocuğunuzun çocuk diş hekimi ile birlikte ağız ve diş sağlığı kontrolünün yapılması en önemli konulardan biridir. Bunu anlamak için diş eti kaşınan bebeğinizin dişlerinin korunmasını sağlayabilir, nemli gazlı bez kullanarak aşırı basınç yapmamaya da özen gösterebilirsiniz. Havuç suyu içmesi sayesinde kaşıntı hissini gidererek diş etini yırtması ya da çizmesini de, diş çıkartırken giderebilirsiniz.

 

Sağlık kontrollerinizi aşmadan en iyi şekilde hizmet almaya da özen göstermenizin dışında sıvı olarak soğutulan dişeti kaşıyıcılarıyla beraber en iyi çözümleri bulabilir ve uykusuzluk sorunlarında ya da benzer sorunlarda da diş doktorunuzdan danışarak da destek alabilirsiniz.

 

Online appointment

Marka Kids
Show all

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz.

Online Randevu Al 4449541