Regl Döneminin Dişlerinize Etkisi Nedir?

Regl Döneminin Dişlerinize Etkisi Nedir?

Kadınlar regl dönemlerinde diş beyazlatma, gülüş tasarımı, beyaz kompozit gibi pek çok tedavi yaptırabilir. Ancak birçok hususa dikkat edilmelidir.

Regl Döneminde Hangi Diş Sağlığı Sorunları Yaşanır?

Regl dönemlerinde diş sağlığında birçok şikayet meydana gelebiliyor. Çene cerrahisi ile bu sorunlar aşılabilir.

  • İltihap problemleri
  • Tükürük bezlerinde büyüme
  • Aftöz ülser
  • Diş eti şişmeleri
  • Diş eti kanamaları
  • Dişlerde aşırı hassasiyet

Bunlar gibi problemler sıklıkla görülür. Regl döneminde bu gibi şikayetlerin yaşanması halinde profesyonellerden yardım alınabilir.

Düzenli bakımın yanı sıra düzenli kontroller de bu gibi sağlık sorunlarının kontrol altına alınmasında önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda bu dönemde başlayan diş rahatsızlıklarının ilerlemesinin engellenmesi bakımından da kontroller gereklidir.

Regl Döneminde Diş Eti Şişmesi

Kadınların regl dönemlerin vücut üzerinde faklı etkiler görülebilir. Bu dönemde hormonal dalgalanmalar neticesinde bir takım değişiklikler gözlenmesi bu sürecin doğal bir parçası. Regl döneminde hormon değişimleri yaşanır. Buna bağlı olarak da dişlere ve aynı zamanda diş etlerine giden kan akışında bazı değişiklikler olur. Bunun sonucunda plaklarda meydana gelen toksinlere karşı vücudun direncin önemli ölçüde azaltır. Bu durum bazı kadınlarda diş ve diş eti sağlığında sorunlara neden olur. Çocuk diş hekimi profesyonellerine başvurulabilir.

Diş etlerinde şişmeler de tükürük bezlerinde büyümeler de görülebilir. Genel olarak bu şikayet adet döneminin başlamasından birkaç gün önce başlar. Bazen hafif seyredebildiği gibi şiddetli de görülebilir. Rahatsız edici boyutlarda yaşanıyorsa Marka diş ile bu dönemde muayene olarak süreç kontrol altında tutulabilir. Regl döneminde diş etlerinde görülen şişmeler muayene sonucu uzman hekim kontrolünde tedavi edilebilir.

Regl Döneminde Diş Çekimi

Diş çürükleri dolayıyla çekilmesi gereken dişlerin regl döneminde çekilmesi önerilmiyor. Zira regl dönemlerinde hormonal durumlara bağlı olarak kan akışı farklı seyreder. Diş çekimi sırasında normal bir kanama meydana gelir. Ancak; regl döneminde kan akışı farklı olduğu için diş çekimi yapılırsa kan akışının artmasında eğilimler görülebilir. Elbette bu durumla ilgili endodonti uzmanı gibi profesyonellerden bilgi alınması önemli. Uzman hastasına gerekli bilgiyi verecektir.

Bununla birlikte belirtilmelidir ki; regl döneminde diş çekilemez denilmesi doğru değildir. Zira bu durum diş çekimine direkt olarak bir engel teşkil etmez. Uzman hekim gerekli tedbirler alarak diş çekimi gerçekleştirebilir. Marka diş profesyonel sağlık hizmetlerinden yardım alınabilir.

Regl Döneminde Diş Bakımı

Diş bakımı her dönemde büyük öneme sahip. Diş bakımı ihmal edilmeyecek ve ertelenmeyecek gerekli bir bakımdır. Ancak; regl döneminde bu önem daha da artar. Regl döneminde vücutta meydana gelen değişimler nedeniyle dişlerde normalden çok daha fazla hassasiyet oluşur.

Dişlerdeki hassasiyetler diş etlerinde kanamalar ya da şişlikler gibi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Bu şikayetlerin artmaması ya da ortaya çıkmaması için kadınların bu özel dönemlerinde diş bakımlarını düzenli olarak yapmaları gerekiyor. Düzenli diş fırçalama, diş ipi kullanma, hijyen sağlayan ağız çalkalama suları kullanma bu dönemde dişlerin sağlığının korunmasında yararlı olacaktır. Ayrıca sağlık kontrollerinin yaptırılması da önemli.

Regl Döneminde Diş Eti Sağlığının Korunması için Ne Yapılmalı?

Bilindiği gibi genel olarak diş ve diş eti sağlığının korunması son derece önemli. Diş kayıplarının olması durumunda zigomatik implant gibi çözümler de mevcut. Gerekli bakımların ve kontrollerin yapılması gerekiyor. Ancak; regl dönemi gibi özel dönemlerde bu bakım ve kontroller konusunda daha dikkatli olunması gerekiyor.

Online appointment

Marka Kids
Show all

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz.

Online Randevu Al 4449541