Protez Diş

Birkaç dişini kaybedenlere çözüm olarak bildiğimiz protez dişler, gülüşü ve ağızdaki estetiği bozmayı önleyecek niteliğe sahip bir şekilde bulunur. En önemli açıdan bakıldığında da protez dişler, aslında sizlerin kaybettiğiniz o dişlerinizin tekrardan bulunmasını ve en iyi şekilde kontrolünün sağlanmasını gerçekleştirir. Bu sayede istediğiniz ölçüde birkaç dişinizi kaybetseniz dahi estetik anlamında iyi bir operasyon geçirerek bu dişlerin tekrar yerine gelmesini sağlamak mümkündür.

 

Diş hekimlerinin sıcak baktığı ve her zaman en iyi uygulamalar ile dişlerinizi yerine getirmek adına çalıştıkları protez dişler konusunda kaybolan dişlerinizin geri yerine takılması noktasında, çiğneme fonksiyonlarınızı geri kazanmak adına katkıda bulundukları estetik süreçlerinde sağlığınızı korumak ve en iyi şekilde de yardımcı olmaları gibi süreçler bulunur. Bu anlamda çene cerrahı desteğiyle beraber en iyi şekilde tedaviden faydalanabilirsiniz. 

 

Ağız ve diş sağlığında hiçbir doku fonksiyonunu kaybetmeden dişlerinizi korumak adına faydalanacağınız en iyi şekilde sabit – hareketli protezlerden faydalanabilirsiniz. Bu anlamda iki ayrı şekilde çeşit bulunur. Sabit protezler köprü ya da kuron diye ayrılır, bunların yapımında da destekleyici olarak birkaç malzeme kullanılır. Metal destekli porselenler genelde full metalden yapılmakta olup malzeme tipine göre bu şekilde belirtilir. Eğer full porselen yapılırsa da metal kullanılmadan tamamen porselenden yapılmış olacaktır.

 

Eğer çürük dişiniz varsa ya da kırılan bir diş olması nedeniyle tek dişinizle ilgili kayıp yaşadıysanız, dişlerin küçültülüp kaplanması işlemine kuron adı verilir. Uzman bir doktordan alacağınız diş tedavisiyle beraber bu süreçlerin tamamında en iyi desteği de görmüş olabilirsiniz. 

 

Köprü destekli diş protezler ise birden fazla diş eksik olduğunda, komşu dişlerin küçültülerek burada özel kaplama tekniği kullanılarak ara boşluğun doldurulması sayesinde diş yapılma işleminin adıdır. Pek çok nedenden dolayı diş kaybı meydana gelebilir. Komşu dişleriniz bu anlamda yardımcı olmak adına harekete başlar ve boş diş alanına doğru kayar. Buna izin vermemek adına siz de aradaki boşluğu doldurabilirsiniz. Aksi takdirde diş eti problemlerinden meydana gelecek şekilde sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. 

 

En doğru uygulamalar sayesinde estetik görüntünün bozulmasına karşı en iyi işlevsel görünüm kazandırılır. Aynı şekilde çiğneme kuvvetlerinde de problemlerinizi ortadan kaldırmak adına, köprü protez diş yaptırılmış olabilir. Eğer boşluk implant ya da köprü diş ile tedavisi yapılmazsa bir süre sonrasında komşu dişinizin de çürümesi ve kaybı sorunlarıyla karşı karşıya kalacağınızı unutmayın. 

 

Eksik Diş Olması Halinde Hassas Bağlantılı Protez Diş

 

Kısmi diş eksikliği olduğunda faydalanacağınız protez dişlerden biri de hassas bağlantılı protezler olacaktır. Günümüzde protezin tutulacağı şekilde partiyel protezler, kroşelerle birlikte değil de doğrudan hassas bağlantısı adı verilen dişi parçalarla bağlama operasyonudur. Bu süreçte diş protez uzmanı ile alınacak destek sayesinde estetik ve tutuculuk açısından daha sağlıklı olan, klasik protezlere göre de çok daha yetkin bir görevi bulunan bir işlevdir.

 

Günümüzde tam seramik kuronlar gibi pek çok diş sağlığınıza uygun diş protezleri bulunur. Doğal diş ışığını geçirerek dişteki derinliğin ve canlılığın ortaya çıkartılmasında tam seramik kuronlarda kullanılır. Bu yöntem, metal desteksiz porselen olarak tamamlanır. Kuronlar ise tam seramik karşılığını verdiği için ışık geçirme özelliğinde de derin bir şekilde yararlanılmış olunur. Doğal diş yapısıyla benzerliği sayesinde estetik bir yapı oluşturması ile birlikte çok daha yetkin bir görevi olan bu dişlerde, yapay olmadan çok daha gerçek bir dişmiş gibi görünüm kazandırmak mümkün olmaktadır.

 

Online appointment

Marka Kids
Show all

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz.

Online Randevu Al 4449541