Ortodontik tedavi nedir?

Ortodontik tedavi nedir?

 

Diş tedavileri arasında tür olarak yerini alan ortodonti, uyumsuz ve çapraz dişlerle ilgili olarak uyum ilişkisine bağlı teşhis konulması halinde gerek teşhis gerek kontrollerin yapıldığı aşamaların tamamı için geçerli tedavi türüdür. Ortodonti aynı zamanda diş hekimliği branşı olarak da bilinir ve bu süreçlerde dişlerdeki uyumsuzluğu, çapraşık durumların tamamını önlemek amacıyla da bilinen bir uzman dalı olarak geçer.

 

Geçmişten günümüze pek çok çeşitlilikte ortodontik tedavi süreçleri bulunmaktadır. Bunların öncesinde de ilk olarak problemin ne olduğu belirlenmelidir. Genellikle alt ve üst çenede oluşan çene önünde ve geride bulunan bozukluklar, hastanın yaşına göre uygun şekilde tedavi edilerek uygun şartlarda karar verilir. Alt ve üst çene yapısı geride olduğu durumlarda ortodontik teknik tedavileri devreye gireceği gibi hasta ergenlik çağındaysa eğer bu gibi konularda doğrudan müdahale edilmesi de çok daha basit şekilde gerçekleşir.

 

Eğer alt ve üst çene yapısında, iskelet ile ilgili bir bozukluk söz konusu olduğunda kişi yetişkin yaşta ise bu durumda cerrahi veya ortodonti tedavi süreçleri gerçekleşmesi gerekeceği gibi, işlevsel bozukluklara da sebebiyet vermeden ağız solunum yapma gibi durumlarda çene uyumsuzluğu gözlemlenebilir. Bu gibi durumlarda Marka diş ile doğru diş hekimlerine görünerek, diş tedavisi öncesinde destek alabilirsiniz.

 

Bebeklik döneminde biberon kullanımı uzun sürmüş olan bebekler, yalancı emzik ile çok uzun süre bebeklik döneminde zaman geçirmiş olan bebekler, parmak emme ya da tırnak yeme gibi sorunların getirdiği bazı diş problemleri de yaş ilerledikçe meydana gelmektedir. Ortodontik tedavi kategorisinde yerini alan bu tedavi süreçlerinde, alışkanlıkların tamamı için gerekli erken teşhisin hızlı bir şekilde konulması gerekmektedir. Ne kadar erken yaşta gözlemlenirse, o kadar hızlı ve daha erken yaşta da sorunun giderilmesi sağlanacağı unutulmamalıdır.

 

Günümüzde erken yaşta her şey için erken teşhis önemliyken, iskelet gelişimi gibi konularda da her türlü önem arz eden diş sorunlarının da erken yaş teşhisi önemli olmaktadır. Bu nedenle ortodonti süreçlerinde ne kadar erkenden teşhis konulursa ve tedavi edilirse, ilerleyen yaşlarda bu sorunların çözümü de çok daha kolay, basit hale indirgenecektir. Bunun için iyi bir diş hekimi ile Ortodonti süreçleri işleyecek biçimde destek alarak, hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

 

Ortodonti problemlerinde dil yapısında büyüklük olması halinde, diş boşluklarının oluşmasına neden olur. Bu da dişlerde aralamalar meydana getirecektir. Benzer şekilde çene yapısı küçük ama diş büyükse, bu gibi durumlarda ortaya çıkan şey dişin çeneye sığmaması ve dolayısıyla çapraşıklık meydana getirmesidir.

 

Erken yaşta oluşan süt dişlerin dökülmesi, insanların ağız yapısında çapraşık dişlere de sahip olmasına neden olur. Bu durumda da zamanında ağızdan düşen süt dişlerinin yerine ağızda var olan daimî diş bu boşluğa kayacaktır. Oradan da çıkması beklenen dişler, kendiliğinden yer bulamadığı için daha yamuk şekilde çıkmasına neden olur, bu da çapraşıklık meydana getirir.

 

Ortodontik Tedavi Nasıl Gerçekleşir?

 

İleri dönemlerde çeşitli diş eti hastalıklarından tutun da estetik kaygısı sorunlarının birçoğuna kadar tedaviyi yalnızca ortodontik tedavi süreci olarak görmemek, ağız ve diş sağlığınız açısından da önemli görmek adına gerekli bir durumdur. Günümüzde çeşitli diş hastalıklarını önleyebilmek adına çene eklemlerinde oluşan problemlerin giderilmesini sağlamanız, ortodontik tedavi süreçlerinden biridir. Marka Diş Hastanesi bu alanda uzman ortodonti diş hekimleri bulunduran hastanelerden biri olarak sizlere en iyi şekilde hizmet sağlar.

 

Çiğneme işlevselliğinde oluşan problemler, konuşma bozukluğunu da beraberinde getireceği gibi bu problemleri gidermek amacıyla günümüzde doğru bir zaman aralığı bırakarak tedavi başlatabilirsiniz. Mevcut ortodontik problemlere karşı hareketli apareyler, işlevsel ya da sabit apareyler ile beraber çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu noktada doğru bir tedavi ve destek ile beraber ortodonti branşı olan bir diş hekimine giderek burada en iyi desteği alabileceğiniz bir durum bulunurken, doğru şartlar altında da gerek ortodonti süreçleri gerekse diş tedavisi süreçleriyle ilgili olarak en iyi destekten de faydalanabilirsiniz.

 

Online appointment

Marka Kids
Show all

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz.

Online Randevu Al 4449541