Ortodontik Diş Teli Çeşitleri Nelerdir?

Ortodontik Diş Teli Çeşitleri Nelerdir?

Hem sağlık sorunundan hem de görsel açıdan dolayı bu tedaviyi çoğu kişi tercih etmektedir. Bozuk diş yapısına sahip olan kişilere çoğunlukla bu tedavi uygulanır. Son dönemlerde popüler hale gelen ve çok tercih edilen diş teli tedavisi yalnızca bozuk diş yapısına sahip olan kişilerde değil, ayrıca dişi kırık olan kişilere, dişi çıkmayan kişilere, dişi birbiriden ayrık olan kişilere, çene yapısı bozuk olan kişilere ve damak darlığı yaşayanlara da bu tedavi uygulanmaktadır. Ortodontik diş teller 4 çeşitten oluyor bunlar: Porselen diş teli, metal diş teli, lingual diş teli ve şeffaf plak olmaktadır. Bu çeşitlerden en çok tercih edilen şeffaf plak ve metal diş telidir.

-Porselen Diş Teli
Görsel açıdan dişlerine önem verenlerin daha sık tercih ettiği bu tedavi şeffaf diş teli olarak da bilinmekte. Ancak metal teller kadar dayanıklı değildir ve bu sebepten dolayı da tedavi tedavi 2 yıl sürmektedir.

-Metal Diş Teli
Dayanıklı oluşları nedeniyle ortodonti tedavisinde en çok kullanılan tellerden biri metal diş telleridir. Bu tel çeşidi genellikle 2 yıl kadar erken bir sürede istenilen sonuca ulaşabilmektedir.

-Lingual Dil Teli
Şeffaf tellerin dahi gözükmesini istemeyen yetişkin hastaların çoğunlukla tercih ettiği bir tedavi çeşididir. Dişlerin iç kısmına yerleştirilir ve alışması zor bir uygulamadır. Kişinin bu tedaviye alışma sürecine göre tedavinin süresi değişir ve genellikle bu süre 2 yıldan başlamaktadır.

-Şeffaf Plak
Düşük seviyede bozukluk yaşayan ve tel tedavilerini tamamen reddeden hastalar için yapılan bir uygulamadır. Düzenli kullanılıp kişinin istikrarına bağlı olarak iyi bir sonuç elde edilmektedir. Ancak genellikle hastalar uygulamanın şeffaf görüntüsünü kaybetmekten korkuyorlar bunun olmaması için düzenli temizleme yapılması halinde istenilen şeffaf görüntüyü asla kaybetmez.

Online appointment

Marka Kids
Show all

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz.

Online Randevu Al 4449541