Nasılsa Yenisi Gelecek Demeyin!

Çocukların fiziksel gelişimlerinin önemli adımlarından biri olan süt dişleri, bebeklik döneminden itibaren 5 yaşa kadar çıkabilmektedirler. Çoğunlukta 6. aydan itibaren çıkmaya başlayan dişler, bazı bebeklerde daha erken ya da geç dönemlerde çıkmaya başlayabilmektedirler. Süt dişleri, ileride dökülecek olan ilk dişlerdir.

Her çocukta 10 adet alt diş, 10 adet üst diş olmak üzere toplamda 20 adet süt dişi çıkmaktadır. İlk süt dişleri çıktıktan sonra toplamda 20 adet diş, 3 yıl içerisinde çıkmış olacaktır.

Süt dişlerinin her birinin dökülme zamanı farklı olmakla birlikte, önce ilk çıkan alt ön kesici dişler dökülmeye başlar. Bu süreç genellikle çocuklar 5 yaşlarındayken yaşanmaktadır. Sürecin tamamının bitmesi 12 yaşa kadar uzayabilmektedir.

Süt dişleri kalıcı dişlere yer açmak için eninde sonunda düşecektir ancak bu, erken çürüklerin sorun oluşturmayacağı anlamına gelmez. Erken çocukluk çürükleri, çocuğunuzun ağız bakımının iyileştirilmesini zorlaştırarak erken diş kaybına neden olmaktadır. Şiddetli ağrıya ve erken diş kaybına neden olan süt dişi çürükleri, daimi dişlerin çıkmasına rehberlik etmektedir.

Erken çocukluk çürüğü sıklığı bebek beslenmesi ile ilgili alışkanlıklara bağlı olarak değişebilmektedir. Ağız hijyen alışkanlıklarının etkili olmaması, burun solunumunun yetersizliği, ağızda yemek bekletme alışkanlığı, sık ara öğün tüketilmesi, süt dişlerinin yapısal bozuklukları ve çocuk diş hekimiyle geç tanışma gibi etkenler erken çocukluk çürüğü görülmesini etkilemektedir.

Ancak diş hekiminizin yardımıyla, süt dişi çürükleri ile bağlantılı en fazla göze çarpan sorunları bile önleyebilirsiniz.

Online appointment

Marka Kids
Show all

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz.

Online Randevu Al 4449541