Meyveler Meyve Suyundan Daha İyidir

Günlük olarak iyi bir ağız hijyeni şart olsa da, şeker alımını takip etmek de aynı derecede önemlidir.

Kekler, çikolatalar, bisküviler, meyve suyu ve aromalı yoğurt gibi hazır gıdalar çocuklarınızda diş çürümesine yol açabilecek kadar şeker içermektedir. Bu nedenle, diş çürümesini önlemek için meyve suyu yerine diş dostu taze meyveler yemek her zaman daha iyidir.

Meyve suyu içmenin temel vitaminleri ve diğer besinleri almak için kolay bir yol olduğu düşünülse de, diş sağlığını göz önünde bulundurduğumuzda gerçekler aksini söylemektedir. Greyfurt suyu ve domates suyu gibi meyve suları, çoğu gazlı içecekle aynı pH değerine sahiptir yani kahveden yaklaşık 100 kat daha asidiktir.

Dişleri aşındırabilen birçok asit türü de vardır ve en bunlardan bir tanesi de meyve sularında bulunan sitrik asittir. Daha da kötüsü, meyve suları esas olarak bütün haldeki meyvelere kıyasla besinlerden yoksundur. Gazlı içeceklerde bulunan ve çürümeyi teşvik eden şeker, meyve sularında bulunan şekerle aynıdır. Elma suyunun yaklaşık 355 mililitrelik bir porsiyonu yaklaşık 9,8 çay kaşığı şekere sahipken, kolanın aynı miktardaki porsiyonunda 10 çay kaşığı şeker vardır. Sanıldığının aksine, meyve suları dişler için asitli içeceklerden daha iyi değildir.

Bu nedenle meyve suları ölçülü içilmeli ya da yerine taze meyveler tüketilmeli, yaşama hareket katılmalı ve mümkünse bunun yerine süt içmeye çalışılmalıdır. Ayrıca bir diş hekimi ya da diyetisyen ile birlikte diş sağlığınızı koruyucu bir beslenme planı oluşturabilirsiniz.

Online appointment

Marka Kids
Show all

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz.

Online Randevu Al 4449541