Koronavirüs Salgınında Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Herkes Covid-19 virüsünü kapmaktan korkuyor ve izole olarak kendince önlemler alıyor ancak, dikkat edilmesi gereken bir şey daha var: Bağışıklık sistemi. Hem virüsü kapma hem de oldu ki kaparsak yenme konusunda bize yardımcı olacak en önemli şeylerden biri de güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak. Şöyle de diyebiliriz; bu virüs için geliştirilen ilaçlar hariç, bizim en güçlü silahımız bağışıklık sisteminiz ve hiç olmadığı kadar güçlenmesine ihtiyacımız var şu anda.

Bağışıklık sisteminiz yaşam tarzı seçimleri ile güçlendirebileceğiniz veya zayıflatabileceğiniz bir değişkendir. Vücudunuzun doğal savunma bariyerini formda tutmaya yardımcı olmak için ne yapabilirsiniz? İşte birkaç basit ipucu.

Stres Yapmayın (En Azından Yapmamayı Deneyin):

Söylemesi yapmaktan kolay, değil mi? Milyonlarca insanı etkileyen ve milyarlarcasının da evlerinde izole olmasına sebep olan, hem fiziksel, hem psikolojik hem de ekonomik olarak bizi böylesine etkileyen bir durum hakkında stres yapmamak elbette imkansız. Her gün koronavirüs ile ilgili haberlere maruz kalıyoruz ve haklı olarak bu haberleri takip ediyoruz, ekonomik durumumuz hakkında planlamalar yapmaya çalışıyoruz ve doğal olarak tüm bunlar bizi strese sürüklüyor.

Günün belirli zamanlarında stresten kaçınmak için planlar yapın. Örneğin, belirlediğiniz saat aralığında telefondan ve televizyondan uzak durun, kafanızı dağıtacak bir dergi okuyun ya da “iyi hissettirecek” filmler izleyin. Basit egzersizler yapmak da stresi bir miktar uzak tutmaya yardımcı olacaktır.

Bağışıklık Sistemi için Aktif Kalın:

Sosyal mesafeyi korumak ve evde kalmak, kendinizi süresiz olarak kanepeye park etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Aktif kalmak hastalıklarla savaşmanın harika bir yoludur. Egzersizin stresi azalttığı kanıtlanmıştır ve vücudun dengeli bir şekilde çalışmasına yardımcı olarak, bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Yeşilleri Unutmayın:

Dengeli, ve besin değeri açısından zengin öğünler, genel sağlık sağlığımızı korumak için alabileceğimiz temel önlemlerden biridir. Una, şekere, makarnaya ve mayaya yüklenmeyi bırakıp, bol miktarda yapraklı yeşillik ve meyve yiyerek vitamin alımınızı artırmalısınız. Fındık, badem, ceviz ve probiyotikler de önemlidir ve vücudun en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olacak gıdalar arasındadır. Yazdan buzluğa attığınız taze fasulyeler ve bamyalar için de daha uygun bir zaman düşünemiyoruz.

Yeterince Dinlendiğinizden Emin Olun

İyi bir gece uykusu sadece beyniniz için önemli değildir, vücudunuzun da buna ihtiyacı vardır. Yapılan akademik araştırmalar, daha kısa uyku süresinin soğuk algınlığına karşı artan duyarlılıkla ilişkili olduğunu gösteriyor.

Unutmayın; sağlık profesyonellerinin ve kuruluşlarının tavsiyelerine uymak önemlidir ve buna ek olarak vücudunuzun doğal savunma mekanizmalarını da ihmal etmeyin. Aktif kalın, iyi beslenin, bol uyuyun ve -zor olsa da- stresin sizi ele geçirmesine asla izin vermeyin.

Koronavirüs ile ilgili doğru ve güncel bilgiler için bu linkten Sağlık Bakanlığı’nın derlediği gelişmelere göz atabilirsiniz.

“Bu makaledeki içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Hastalıkların tanısı ve tedavisi için kullanılmamalıdır. Herhangi bir hastalığın teşhisi ve tedavisi için diş hekiminize veya doktorunuza danışınız.”

Online appointment

Marka Kids
Show all

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz.

Online Randevu Al 4449541