Koronavirüs Hakkında Çocuklarla Nasıl Konuşulur?

Hepimiz gibi çocuklar da ya medya kanallarından ya da yetişkinlerin konuşmalarından koronavirüs hakkında bir şeyler duyuyor ve bu konuda kaygı geliştiriyor olabilir. Her ebeveyn, çocuklarının güvenilir bilgileri kendilerinden duymalarını ister ancak salgın hastalık gibi bazı durumlarda neyi nasıl açıklayacağını bilemeyebilir.

Koronavirüs Hakkında Çocuğunuzun Bildiklerini Öğrenin

Çocuğunuzun yaş düzeyine göre sorular sorun. Daha büyük çocuklar için, “Okuldaki insanlar koronavirüs hakkında konuşuyor mu? Ne diyorlar?”; küçük çocuklar için, “Etrafta dolaşan yeni bir hastalıktan bahsedildiğini duydun mu?” gibi. Bu sayede çocukların konu ile ilgili neler bildiğini öğrenmiş olursunuz.

Dürüst Olun

Çocuğunuzun kendini güvende hissetmesine yardımcı olun ancak, bunu yaparken de dürüst olun. Çocuğunuz bir şey sorarsa ve cevabı bilmiyorsanız, söyleyin. Bunu, cevabı birlikte öğrenmek için bir şans olarak değerlendirin. Koronavirüs hakkında güncel, güvenilir bilgi için yetkili makamların kaynaklarına göz atın. Bu şekilde doğru bilgiye erişirsiniz ve çocuklar, daha sonra duyacakları hurafe ve yanlış bilgiye karşı bir kalkan geliştirmiş olur.

Güven Verin

Sakin ve güven verici bir şekilde konuşun. Hastalanan çoğu insanın soğuk algınlığı veya grip olmuş gibi hissettiklerini açıklayın. Ebeveynler endişe ettiğinde çocuklar bunu anlar. Yani koronavirüs ve haberler hakkında konuşurken, sakin bir ses kullanın ve üzgün görünmemeye çalışın.

Çocuklara Korkularını Paylaşmaları İçin Alan Tanıyın

Çocukların endişelenmesi doğaldır, “Bir sonraki olabilir miyim?”, “Ya aileme bir şey olursa?”, “Bu benim başıma da gelebilir mi?” gibi soruları düşünüp durabilirler. Çocuğunuza, çocukların yetişkinler kadar hasta olmadıklarını bildirin. Size her zaman soru sorabileceklerini ve onları neyin korkuttuğu hakkında konuşabileceklerini söyleyin.

Bilgiyi Nereden Edindiklerini Öğrenin

Çocuklarınızın nasıl haber ve bilgi aldığını, özellikle de sosyal medyayı aktif olarak kullanan daha büyük çocukları öğrenin. Onları yaşa uygun içeriğe yönlendirin, böylece onları korkutan veya yanlış bilgi içeren haberlere veya başka platformlara erişemezler.

Çocukların Her Şeyin Kontrol Altında Olduğunu Hissetmesine Yardımcı Olun

Çocuğunuza kontrol altında hissetmek için yapabilecekleri belirli şeyler verin. Düzenli uyku, iyi beslenme ve ellerini iyi yıkamanın güçlü ve sağlıklı olmalarına yardımcı olabileceğini öğretin. Düzenli el yıkamanın virüslerin başkalarına yayılmasını önlemeye de yardımcı olduğunu açıklayın. İyi bir rol model olun ve çocuklarınızın sık sık ellerinizi yıkadığınızı görmelerine izin verin.

İnsanları güvenli ve sağlıklı tutmak için yapılan şeyler hakkında konuşun. Küçük çocuklar, hastanelerin ve doktorların hasta olan insanları iyileştirdiğini duyarlarsa, rahatlar.

Koronavirüs ile ilgili doğru ve güncel bilgiler için bu linkten Sağlık Bakanlığı’nın derlediği gelişmelere göz atabilirsiniz.

“Bu makaledeki içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Hastalıkların tanısı ve tedavisi için kullanılmamalıdır. Herhangi bir hastalığın teşhisi ve tedavisi için diş hekiminize veya doktorunuza danışınız.”

 

Online appointment

Marka Kids
Show all

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz.

Online Randevu Al 4449541