Kompozit Dolgu Nedir?

Gülüşünüzü güzel bir hale getirmek için tercih edebileceğiniz tedavilerin başında bonding tedavisi gelse de kompozit dolgu da gülüşünüzü tahmin edemeyeceğiniz kadar güzelleştirebilir. Üstelik kompozit dolgu sayesinde dişleriniz işlevini kaybetmez, aksine daha da güçlenir.

Kompozit Dolgu Ne Anlama Gelir?

Diğer adıyla reçine dolgu olarak da bilinen kompozit dolgu, gülüş tasarımı için vazgeçilmez olan bir diş tedavisi yöntemidir. Bu yöntemde çeşitli kimyasal bileşenlerle birlikte seramik kullanılarak kompozit dolgu yapılır.

Yeni yapılmış olan dolgularla çiğneme ve ısırma işlemleri daha güçlü bir hale gelir. Bu yöntem, azı dişi olarak da bilinen arka dişlerde rahatlıkla kullanılabilmesi sebebiyle tercih ediliyor. Ayrıca doğal diş renginize uygun bir şekilde de üretilebildiğinden diğer dolguların aksine diş renginizde herhangi bir zıtlık yaratmıyor.

Kompozit Dolgu Hastalara Nasıl Uygulanır?

Kompozit dolgu işlemine başlamadan önce dolgu yapılacak olan dişlerdeki çürükler incelenir ve bu çürükler çeşitli operasyonlarla temizlenir. Bu işlemlerde genellikle lokal anestezi kullanılsa da gereğinden fazla korkan hastalar için genel anestezi de tercih edilebiliyor. Ayrıca bu anestezi şekli korkulu ve endişeli hastalarda, çocuklarda ve zihinsel engelli hastalarda da sıklıkla kullanılıyor.

Diş dolgu yerleştirmesi için hazır hale geldiğinde kompozit dolgu doktorlar tarafından dikkatli bir şekilde yerleştirilir. Bu uygulama esnasında dolgunun dişin işlevini yerine getirebileceği şekilde düzeltilmesi ve dişlerin orijinal yapısına uygun şekilde yerleştirilmesi gerekir.

Kompozit Dolgu Hangi Durumlarda Uygulanır?

İlerleyen yaşlarda yapılabileceği gibi çocuk hastalarda da uygulanabilen kompozit dolgu birçok durumda hastalık durumunda kullanılabiliyor. En çok kullanılan durumlar şu şekildedir:

  • Dişlerdeki çürükler beyaz kompozit dolgu sayesinde onarılabilir.
  • Dişlerinizde kırık söz konusuysa kompozit dolgu ile bu boşlukları doldurtabilirsiniz.
  • Dişlerinizin arasında boşluk varsa bu boşluğu kapatmak için diş protez uzmanı tarafından kompozit dolgu tedavisi yaptırabilirsiniz.

Kompozit dolguyu yukarıda geçen sebeplerden ötürü tedavi amaçlı kullansanız dahi ortaya estetik bir görüntü çıkacağını dile getirmekte fayda var.

Kompozit Dolgu Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Kompozit dolgu tedavi amaçlı yapılabildiği gibi estetik kaygının giderilmesi amacıyla da yapılabilir.

İşlem süresinin oldukça kısa olduğu kompozit dolgu işleminde gün içerisinde birden fazla dişe tedavi uygulamak mümkündür. Diğer bir dolgu çeşidi olan Amalgam dolguların aksine kompozit dolgu hem arka hem de ön dişlere herhangi bir tereddüt yaşanmadan uygulanabilir.

Kompozit dolgu tedavisinde hastanın doğal diş rengine uygun olan dolgu malzemeleri kullanılabildiğinden doğal ve şık bir diş görünümü sağlanacaktır. Amalgam dolguların yapıldığı bölgelerde yeni bir çürük oluşabilse de kompozit dolgu tedavisinde yeni çürüklerin oluşmayacağı garantidir. Kompozit dolgular yapıldığı dişe sıkı bir şekilde uygulandığından diş dokularını destekler ve bu şekilde diş kırılmalarının önüne geçer. Genellikle ağrısız bir işlem olduğundan birçok kompozit dolgu uygulamasında dişin uyuşturulmasına bile gerek kalmaz.

Kompozit Dolgu Ne Kadar Süre Kullanılabilir?

Kompozit dolgu endodonti uzmanı tarafından yapıldığında en az 3 yıl en çok da 10 yıl kullanılabiliyor. Ancak bu tedavi yönteminde diğer diş uygulamalarında da olduğu gibi tedavi ömrünün hastanın alışkanlıklarına bağlı olduğunu söylemek gerekir. Kompozit dolgularınızı uzun süreli olarak kullanmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ağız ve diş bakımınızdır. Dolgu malzemenizin gerektiği şekilde korunması için ağız hijyeninize dikkat etmeniz gerekiyor.

Online appointment

Marka Kids
Show all

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz.

Online Randevu Al 4449541