Kanal Tedavisi nedir?

Kanal Tedavisi nedir?

 

Çürük dişlerde, enfekte olan dişlerde ve diğer çeşitli diş türlerinde kanal tedavisi uygulaması yaygındır. Kanal tedavisi yapılarak dişlerin onarımı yapılır ve kurtarılması hedeflenir. Bu ve benzer süreçler işlenerek tercih edilen kanal tedavisi, dişin sert dokusunu kök kanal adı verilen doğal boşluktaki yumuşak dokunun içerisinde pulpa ile diş siniri çıkartılarak burada dişin içi temizlenmiş olur ve boşluğun doldurulması sağlanır.

 

Kanal tedavisi uygulaması, dişlerinizde oluşan çürüklerin doğru zaman içerisinde tedavisi yapılmazsa çürüklere neden olması ve bu nedenle de diş sinirlerinin iltihaplanmasına sebep olmaktadır. Bu durumda da şiddetli diş ağrıları meydana gelir ve bu durum genelde hiç tercih edilmez.

 

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

Dişteki çürümeye başlama nedenleriyle birlikte kanal tedavisi uygulaması tercih edilir. Kanal tedavisiyle birlikte dişten çıkartılan şey aslında diş siniridir. Diş sağlığınız açısından da diş sinirinin pek bir önemi olmadığı gibi temel amacı, dişinizdeki sinirlerin – ağrıların bitmesini sağlamasıdır. Bununla beraber hem sıcak hem de soğuk algısı duyusal bir sinir olarak bilinir. Tedavi için Gebze diş hastanesine ulaşarak, doğru bir biçimde ve erken zamanda yapılmazsa dişi çevreleyen dokuları enfeksiyon kapmasıyla beraber apse oluşur ve bunu kurtaramamış olursunuz.

 

Kanal Tedavisini Neden Tercih Etmelisiniz?

 

Kanal tedavisinin yaptırmanızın birçok nedeni bulunur. Dişte bulunan sinirlerin derin çürük oluşturması sebebiyle bu çürükler, bir süre sonrasında pek çok ağrıyı beraberinde getirir. Dişte çatlak, kırılma ya d yüz travması sorunlarında kanal tedavisi tercih edilir. Bunlarla birlikte dişinizin kırılması ya da çatlaması durumlarında bir süre sonra ya çürüme ya da iltihap kaplayacağı için bu durumlardan uzak durmak adına kanal tedavisini tercih edersiniz.

 

Dişteki sinir dokusu hasarlandığında diş dokusu parçalanması ve dişin çevresindeki bakteriler kök kanalı içerisinde çoğalmasıyla beraber sorunları da birlikte getirir. Bu nedenle bakteri, çeşitli çürümüş kalıntılar enfeksiyon problemlerinizi oluşturacağı için kısa süre içerisinde kök uçlarının sonuna kadar yayılmasını önlemek adına kanal tedavisi tercih edilmelidir.

 

Apseli Dişe Kanal Tedavisi Yapılır mı?

 

Elbette kanal tedavisinin uygulandığı diş türlerinden biri de apseli dişlerdir. İltihaplı ya da apseli dişin ağrı yaratmasıyla beraber içerisindeki diş sinirlerinin alınması ile beraber diş ağrılarının gecelerin sizlere yoğun şekilde uyku uyutmaması, hayat kalitenizi düşürmesi nedeniyle tercihlerinizi en hızlı şekilde kanal tedavisi yaptırarak gerçekleştirmiş olursunuz.

 

Diş ağrılarının geceleri çok daha fazla şekilde ortaya konulmasıyla beraber uyku kalitesini düzeltmenize yardımcı olduğu gibi günlük hayatınızda da tüm enerjinizi alacağını unutmayın. Bu nedenle dişlerde hem soğuk hem de sıcak duyarlılığından tutun da diş şişmesi, çiğneme gibi normal hayattan rutin şeyleri yapamama durumlarında keskin bir ağrı yaşayacağınız gibi doğrudan kanal tedavisi önerilir.

 

Kanal Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?           

 

Kanal tedavisini yaptırmak isteyeceğiniz zaman bu konuda pek çok diş türüne göre tercih edersiniz. Örneğin çürük ya da derin kırık olan dişlerinizde, meydana gelen şey dişlerinizle ilgili uygulamadır. Bu konuda travmaya bağlı şekilde sorun yaşamamak adına dişlerinize kanal tedavisi uygulaması yaparak çok iyi durumda olmasını sağlayacağınız şekilde kanal tedavisi uygulamasıyla beraber istediğiniz şekilde dişlerinizi korur ve en iyi şekilde de diş sorunlarınızı giderebilirsiniz.

 

Kanal Tedavi Sonrası Ağrı Oluyor mu?

 

Kanal tedavi öncesinde oluşan ağrılara göre çok daha az seviyede ağrı hissedersiniz ya da hiç hissetmezsiniz. Bu ağrılar, eskisi gibi çok fazla ağrı ya da acı kadar olmayacaktır. Bununla birlikte hissedilen acılar, ağrı ve hassasiyet noktasında da iltihap, enfeksiyondan dolayı olacağı gibi kanal tedavi süreçlerinizde ağrılarınızın azaltılması noktasında kanal tedavisi tercih etmiş olursunuz.

 

Diş hekimindenrandevu alarak destek sayesinde birkaç gün boyunca temizlenmiş bir enfeksiyon süreciyle beraber siz de ilgili hassas bölgede herhangi bir işlem yapmadan ya da çok daha sıvı tüketerek dişinizi yormadan birkaç günü ağrısız atlatabilir ve buna göre dişinizin alışmasını sağlamış olabilirsiniz.

 

Online appointment

Marka Kids
Show all

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz.

Online Randevu Al 4449541