Kanal Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kanal tedavisi, dişte bulunan pulpanın enfeksiyon kapması veya ölmesi nedeniyle yapılmaktadır. Çekilmesi gereken çoğu dişi tekrar kullanılabilir yapan bu tedavi, uzman diş hekimleri tarafından sıkça kullanılmaktadır.

1-Ne kadar sürer? 

Tek seansta halledilebilen kanal tedavisi, bazen 2 seansa uzayabilir. Hatta enfeksiyon çok fazla yayıldıysa; Tedavi 3 seansa kadar uzayabilmektedir. Seans aralıkları diş doktorunuz tarafından belirlenir. 1 seansta tedavi tamamlanırsa toplamda 1 ya da 1.5 saatlik bir işlem süreci olacaktır. 

2-Neden yapılır? 

İlk sebebi dişte derin çürükler oluşmasıdır. Bu çürüğün daha da derinlere inerek pulpayı iltihaplandırması sonucunda kanal tedavisi gerekli olacaktır. Pulpanın alınıp dişin çürüğünün giderilmesi sebebiyle kesinlikle yapılmalıdır. 

3-Tedavi sürecinde ağrı hissedilir mi? 

Kanal tedavisinin çoğu kişi tarafından ağrılı geçeceği düşünülse bile, oluşturacağı en fazla ağrı dolgu işleminde olan kadardır. Dişin bulunduğu yere lokal anestezi yapıldığı için ağrı hissedilmemesi sağlanmaktadır fakat hiçbir ağrı hissedilmez denmesi doğru olmayacaktır. 

4-Kanal tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  • Kanal tedavisi ilk seansta bitmezse, tedavi bitinceye kadar ilgili dişi kullanmaktan kaçınılmalıdır.
  • Kanal tedavisi tamamen bitse bile işlemden sonra en az iki saat bir şeyler yenip içilmemelidir.
  • Bir iki gün boyunca hassasiyet olabileceğinden aşırı sıcak ve soğuk içeceklerden kaçınmak gerekmektedir.
  • Ağız sağlığı bakımı söz konusu olduğunda, düzenli aralıklarla yapılan diş fırçalama, diş ipi ve antiseptik bir gargara kullanma gibi genel bakım kurallarının yanında, diş hekimini düzenli aralıklarla ziyaret etmek de önemlidir.

Online appointment

Marka Kids
Show all

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz.

Online Randevu Al 4449541