İmplant Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

İmplant Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

 

Diş dünyası ile teknoloji gelişimi sayesinde günümüzde pek çok açıdan diş hekimliğinin gelişimi, son yıllarda hem estetik hem de sağlık açısından tartışılan konulardan biridir. Günümüzde pek çok modern diş hekimliğine göre implant tedavileri, tercih edilen tedaviler arasında bulunurken aslında amacı geleneksel tedavi yöntemlerinin daha da gelişmesini sağlamaktı. Bu anlamda köprü ya da protez gibi diş seçeneklerine göre çok daha iyi bir diş tedavisi olması adına gelişim göstermesi sağlanmıştır.

 

İmplant tedavisi, çene kemiğine yerleştirilen titanyumdan yapılan vida sayesinde eksik dişlerinizi tekrar kazanmanız noktasında en iyi yeni diş ekletme yöntemidir. Vida üzerinde diş olur ve bu sayede diş protezi eksik diş yerine takılırken implant tedavisi sayesinde de diğer tedavilere göre pek çok açıdan faydalanmış olursunuz.

 

Komşu dişleriniz, herhangi bir şekilde zarar görmeyeceği gibi sağlıklı bir gülüşe sahip olma, yemek yerken ya da konuşurken de çok daha rahat şekilde diş kök görevi göreceği gibi, çok daha rahat şekilde de yemek tüketmeyi başarabilirsiniz.

 

Kimler Implant Tedavisinden Faydalanabilir?

 

18 yaşını dolduran ve bu yaşın üzerinde olan herkes, implant tedavisi noktasında istediği gibi destek alabilir. Çene ve yüz gelişimi tamamlanmış olan herkes bu tedaviden faydalanacağı gibi çene yapısının implant için uygunsa tedavisi sağlanır. Bunun için elbette diş hekim desteğiyle beraber yönlendirme yapılırken, burada röntgen çekimleri ve benzer şekilde şeker hastalığı testleri yapılarak doğru bir şekilde tedavi öncesinde bazı kontroller sağlanır.

 

Eğer şeker hastalığı varsa, tedavi öncesinde kullanılan ilaçların kesilmesi istenir. Kan sulandıran ilaçlar kesilerek buna uygun şekilde implant uygulaması yapılacağı gibi benzer süreçlerde de testler, tedavi öncesinde sağlanır.

 

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

Eğer hasta ve doktor ilişkisinde implant tedavisi için tamam onayı alındıysa, sedasyon verilerek bu tedavinin başlangıcı yapılır. Tabi ki bu işlem öncesi hem röntgen hem de detaylı muayeneler yapılarak kontroller sağlanır. Bununla beraber çene kemiklerinin ölçüsü, ağızdaki kalan dişlerin ölçüleri alınarak buna uygun şekilde de implant yerleştirilmesi için diler yaptırılır.

 

Tek aşamalı bir işlem uygulanacaksa bunun için implant yerleştirilir, daha sonrasında da geçici bir başlık takılarak süreç devam ettirilir. Eğer uygulama 2 aşamada tamamlanacaksa bu durumda da dental implant takılıp daha sonra diş eti ile kapatılıp iyileştirme sağlanır. En sonunda ise protez başlık takılmış olur ve böylelikle dişe kavuşulur. Bu alanda danışarak, yapacağınız başvuruyla iyi bir netice alabilirsiniz.

 

Tek aşama ve ikili aşamalı şekilde bilinen bu uygulamalarda geçici olarak köprü kurulur ve alt çene için ortalama bu süre 3 ayken, üst çenede ise 6 ay boyunca iyileştirme süreci diş hekimi kontrolünde takibi yapılarak sağlanır. Kişiden kişiye göre değişse de bazı durumlarda da dental implantlar, yapıldıktan sonra hemen üzerine diş takılabilir. Bu durumda güvenle gülen hasta, yemek yiyebilir ve çok rahat konuşabilir.

 

İmplant Malzeme Türleri Nedir?

 

İmplantlar, ağız ve diş sağlığı açısından kişiye uzun süre yeme, içme, konuşma ve gülme gibi durumların çok daha iyi şekilde yapmasını sağlayan özelliği getirecektir. Bu nedenle de implant tedavisinde titanyumdan yapılan implantlar kullanılırken tercihe bağlı şekilde zigomatik implant ya da zirkonyum implant modelleri de tercih edilebilir. Yeni nesil çeşitler genelde zirkonyum implant olur.

 

Eğer çene kemiğinde daha dayanıklı bir implant isteniyorsa zirkonyum burada tercih edilir. Bunun dışında ise zirkonyum implantların titanyumdan tek farkı dayanıklılık olması ile beraber farklı bir durumu da bulunmamaktadır. Zirkonyumlar, genelde diş kaplama süreçlerinde kullanılır ve doğal dişe en yakın olan malzeme olması nedeniyle de kaplama gibi estetik süreçlerde de en çok tercih edilen şey, zirkonyum diş olur.

 

Online appointment

Marka Kids
Show all

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz.

Online Randevu Al 4449541