İmplant Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur Mu?

İmplant ameliyatı sonrası sizi neler bekliyor? Ağrı olur mu? Nelere dikkat etmelisiniz?

Dişte implantı, çeşitli diş protezlerinin destelenerek oldukça güçlü tedavilerle beraber sabit destek kullanılmak adına kemiğine yerleştirilen dişlerdir. Bu süreçler cerrahi uygulama gerektiren operasyonlar olup hem implantı ameliyatı öncesi hem de sonrası gibi süreçlerin bütünü önemli süreçler olmaktadır. Günümüzde faydalanacağınız en iyi şekilde diş implantı yaptırabileceğiniz klinikler bulunup, bu kliniklerde tedavi sonrasında en iyi desteği de alabilirsiniz.

Dişlerinizin dökülmesi, çürümesi ya da herhangi bir nedenden dolayı yok olması sonucunda tekrardan ağızda yerine konulması için diş implantları önemlidir ve yaygın şekilde günümüzde tercih edilmektedir. Bu dişler genelde titanyum ya da titanyum bileşenleriyle oluşturulmakta olup yapay diş kökleri olarak bilinir. Ortalama kullanım ömrü 30 yıldan fazla olan bu dişlerde yaptırmak isteyeceğiniz operasyon sonrasında nelere dikkat etmeniz gerektiği de önemli olmaktadır.

İmplant tedavisi noktasında alacağınız destek ile birlikte tedaviyle ilgili olarak tamamlandığında ilk 2 saat süresince herhangi bir yemek ya da içmeye dayalı bir şey tercih etmemelisiniz. Bu aşamada en doğru şekilde 24 saat boyunca da sıcak içecekleri tercih etmezseniz, yumuşak tercih edeceğiniz yiyecekler ya da soğuk yemek tüketimi yapmaya özen gösterirseniz herhangi bir sorun yaşamaz ve dişlerinizin daha dayanıklı şekilde operasyon sonucunda kaynaması beklenir.

Genel olarak dişin zarar görmemesi adına implant tedavisi sonrasında ortalama 1 hafta boyunca hiçbir şeyi sıcak tüketmemelisiniz. Bu hem yiyecek hem de içecek anlamında geçerlidir.

 

İmplantta Ağrı ve Kanama Olur mu?

Ameliyat sonrasında ortalama birkaç gün boyunca ağrıyla ya da kanama süreçleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Hem yumuşak hem de steril bir tampon ile kanamanızın olduğu bölgede baskı uygulaması yaparak uygun şekilde siz de kan görülmesi süreçlerinde tedavi uygulayabilirsiniz. Bununla beraber kanamayı durdurmak adına yapacağınız bu steril tamponu, kan görülmesi halinde her zaman uygulayabilirsiniz. Çoğu zamanlarda sabahleyin direkt yastığınızda kanda olabilir. Bu sizi endişelendirmemelidir. Tedavi sonrasında yara bölgesinde ilk 24 saat boyunca bu sürecin olması mümkündür. Ağzınızı çalkalamamak ve tükürmemek, en iyi yöntem olacaktır.

İlgili süreç içerisinde implant tedavisi noktasında destek aldığınız cerrahi operasyon sonrasında sizlere 36 saat boyunca ağzınızı 2 haftada toplamda günde 2 kere gargara yapacağınız şekilde yönlendirici bilgi verecek olan hekiminizin belirttiği durumlar dışına çıkmamanız önerilir. Ayrıca tedavi sonrasında ilk 24 saat boyunca alkol, sigaranın da tüketimi olmamalıdır. Bu noktada operasyon bölgesinin de sağlıklı bir şekilde iyileşmesinde etkili olacak şey sigaranın içilmemesi olacağını unutmayın.

Diş hekiminiz tarafından antibiyotik ya da ağrı kesici reçete edilebilir. Böyle durumlarda aksatmadan bu ilaçları kullanmanız, tedavi sürecinizin de doğru bir şekilde tamamlanmasında etkili olacaktır. Önerilen şekilde diş hekimi tarafından bu uygulamalar yapıldığında, belirli günlerde operasyon kanama meydana gelmesini önlemek adına steril tampon uygulamasına devam edebilir ya da ıslak çay poşetini bu bölgede baskı uygulayıp tutarak diş kanama, ağrı sorunlarınıza karşı da oldukça etkili bir çözüm geliştirmiş olabilirsiniz.

İlk günlerde oluşacak herhangi bir ağrı, şişlik ve hatta yanaktaki şişliğe rastlayabilirsiniz. İlk 2-3 gün boyunca zigomatik implant nedeniyle karşılaşacağınız bu süreçlerinizde izlerin kaybolmasına hızlıca rastlayacağını da unutmayın. Eğer isterseniz ilk gün buz uygulaması yaparak 10 dakika bekleyip, daha sonrasında da şişliğin inlemesini bekleyebilirsiniz. Böylelikle hem rahat uyuyacağınız hem de tedavinizin de hızlıca tamamlanmasına siz de katkıda bulunmuş olabilirsiniz.

24 saat soğuk uygulamasını ara sıra saatlerde yapabilirsiniz. Önerilen bu şekildedir. Ayrıca problem oluşması halinde de diş hekiminize danışabilir ve bilgi alabilirsiniz. Ağız içinde bulunan dikişler, ortalama 2 hafta kadar beklerse dişlerinizdeki dikişleriniz doktorunuz tarafından da alınacak olup bu konuda siz yönlendirileceksiniz demektir.

 

 

Online appointment

Marka Kids
Show all

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz.

Online Randevu Al 4449541