Haydi Çürüklerle Savaşalım!

Çocuklar genellikle davranışlarını aile içerisindeki bireylerden görerek ve taklit ederek öğrenirler. Bu nedenle ebeveyn olarak çocuğunuza iyi bir örnek model teşkil etmelisiniz. Küçük yaşlarda diş fırçalama alışkanlığını çocuklarınıza öğretirken ve sevdirmeye çalışırken de onların kendilerine alacağı örneğin kaynağını siz oluşturmalısınız. Bu hedef doğrultusunda çocuklarınıza “Dişlerini fırçala!” telkininde bulunmak yerine bunu eğlenceli bir aktivite haline çevirerek onlar ile birlikte dişlerinizi fırçalamalısınız.

Çocuğunuzu zorlamadan, bu aktiviteyi oyun haline getirip, onunla birlikte dişlerinizi fırçalamanız daha sağlıklı olacaktır. “Haydi birlikte mikropları yakalayalım”, “Haydi çürüklerle savaşalım” gibi söylemlerle diş fırçalamayı bir yarış, oyun haline dönüştürebilirsiniz.

Çocuğunuzla ilgilenmek için ayırdığınız zaman, onun öğrenmesini ve zeka gelişimini desteklemektedir. Basit düzeyde kendisi ile ilgili sorumlulukları almaya başlayan çocuk zamanla öz bakım becerileri dışındaki sorumluluklarını yerine getirme alışkanlığı kazanacaktır.

Çocuğunuza diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak için:

  • Çocuğunuzla aynı anda dişlerinizi fırçalayın. Çünkü çocuklar anne ve babalarının davranışlarından etkilenir.
  • Önce kendisinin dişlerini fırçalamasına izin verin daha sonra örneklerle ona dişlerini nasıl fırçalayacağını gösterin.
  • Çocuklara çeşitli renklerde sevdiği birkaç fırça alın. Böylece değiştirerek kullandığı zaman bunu bir oyun haline getirebilir. Bu alışkanlığı daha kolay kazanır.
  • Oyuncak bebeklerinin ya da oyuncaklarının dişlerini fırçalamalarını isteyin. Böylece herkesin dişlerini fırçalaması gerektiğine inanacaktır.
  • Şeker ve benzeri ürünleri yedikten sonra bir ayna yardımıyla dişlerindeki şeker artıklarını gösterin. Fırçaladıktan sonra da tekrar bir ayna yardımı dişlerini çocuğunuza gösterin. Böylece dişlerinin temiz olduğunu görmesi ona bu işlemin gerekli olduğunu düşündürecektir.
  • Dişlerini fırçaladıktan sonra çocuğunuzu mutlaka takdir edin ve onu ödüllendirin.

Online appointment

Marka Kids
Show all

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz.

Online Randevu Al 4449541