Hamilelikte Diş Sağlığı İçin Öneriler

Hamilelikte diş sağlığı, anne adaylarının asla atlamaması gereken konuların başında gelir. Hamilelikte çoğu kadında diş eti hastalıkları ve diş çürüklerinde artış görülür. Bunun sebebi değişen hormon seviyeleri ile birlikte vücudun plaklara ve bakterilere verdiği cevapla doğru orantılıdır.

Pregnant woman at dentist before treatment

Hamilelikte Diş Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik Öncesi Diş Sağlığı:

Hamile kalmayı planlayan kadınların, mutlaka öncesinde bir diş hekimine başvurup muayene olması ve herhangi bir sorun varsa tedavi olması oldukça önemlidir. Ağız ve diş sağlığınızla ilgili hiçbir problem yoksa, hamilelik esnasında diş problemi yaşama olasılığınız düşer.

Hamile Olduğunuzu Dişçinize Söyleyin:

Hamilelik, diş tedavilerini etkileyebilir. Örneğin diş hekiminin haberi yoksa, sizden röntgen isteyebilir. Hamile olduğunuzu söylerseniz ve röntgen çekimi kaçınılmazsa, diş hekiminiz bebeğinizin güvenliğini sağlamak için önlemler alacaktır.

Hamilelikte Diş Sağlığını Etkileyen Başlıca Problemler 

Diş Eti Hastalıkları:

Hamileliğe bağlı hormonlar, bazı kadınları diş eti sorunlarına duyarlı hale getirebilir. Daha yumuşak bir diş fırçasına geçin ve dişlerinizi düzenli olarak, günde en az iki kez fırçalayın. Dişlerinizi çürümeye karşı güçlendirmek için florür içeren diş macunu kullanın. Hamilelik sırasında diş eti problemleriniz varsa, doğumdan sonra diş etlerinizi diş hekimine kontrol ettirmeniz önemlidir.

Kusmak Dişlere Zarar Verebilir:

Gebelik hormonları mide içindeki yiyecekleri tutan kas halkasını yumuşatır. Mide rahatsızlıkları veya sabah bulantısını izleyen kusma sebebiyle dişleriniz, mide asitleriyle kaplanabilir.

  • Kustuktan hemen sonra dişlerinizi fırçalamaktan kaçının. Yukarıda da söylediğimiz gibi, mide asitleriyle kaplanan diş minelerini, diş fırçası çizebilir.
  • Ağzınızı temiz bir suyla iyice çalkalayın.
  • Ardından, florlanmış bir gargara kullanın.
  • Florlanmış bir gargaraya sahip değilseniz, parmağınıza bir miktar diş macunu koyun ve dişlerinize sürün. Su ile iyice durulayın.
  • Kustuktan en az bir saat sonra dişlerinizi fırçalayın.

Hamilelik Sırasında Kalsiyumunuzu Artırın:

Hamilelik sırasında günlük kalsiyum miktarınızı artırmanız gerekir. Yeterli kalsiyum kemik kitlenizi koruyacak ve gelişmekte olan bebeğinizin beslenme ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

“Bu makaledeki içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Hastalıkların tanısı ve tedavisi için kullanılmamalıdır. Herhangi bir hastalığın teşhisi ve tedavisi için diş hekiminize veya doktorunuza danışınız.”

Online appointment

Marka Kids
Show all

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz.

Online Randevu Al 4449541