Gömülü 20’lik Dişlerin Ağız ve Diş Sağlığına Zararları Nelerdir?

Gömülü 20’lik Dişlerin Ağız ve Diş Sağlığına Zararları Nelerdir?

 

Ağız ve diş sağlığımızı korumak için düzenli kontroller ve bakım önemlidir. Ancak bu şekilde bazı durumların önüne geçilebilir. Özel Marka Diş kliniğinde gömülü 20’lik dişler için de tüm tedavi standartları uygulanmaktadır. Kocaeli Diş hastaneleri arasında en önemli alternatiflerden birisi olması teknolojik yeterliliğinin yanı sıra uzman diş hekimleriyle hizmet vermesinden kaynaklanmaktadır. 

Gömülü kalmış olan yirmilik dişlerinizin tedavisine dair tüm tetkikler yapılarak en uygun görülen metot uygulanmaktadır. Aynı zamanda Yahya Kaptan mahallesinde bulunan kliniğimizde Bonding tedavisi dahil olmak üzere Zirkonyum Kron ve diğer materyallerle de implant ya da protez tedavileri de gerçekleştirilmektedir. Çocuk ve yetişkinler için özel hekimler, ağız ve diş sağlığına dair tüm talepleri karşılayabilecek bir vizyon ile İzmit diş denildiğinde herkesin ilk tercihi olmaktadır. 

20’lik dişler özellikle çok fazla kişinin ağrı çektiği, çeşitli zamanlarda sızlamalar sebebiyle hastaneye dahi gitmelerine neden olan bir sorundur. Herkesin yaşadığı bu ortak sorun ise gelişimden kaynaklı olarak tanımlanabilir. Kocaeli özel diş hastanesi ile beklemeden, anında ve en etkili tedaviyi almanız bu bağlamda önemlidir. Uzun süredir yaşadığınız bu sıkıntılardan kurtulmak son derece basittir. 

20’lik Dişler Neden Gömülü Kalır?


Özellikle 20’lik dişler neden batık olur konusu ciddi bir merak uyandırıyor. Çene cerrahisi alanı olan görüntüleme birimleriyle incelendiğinde herkesin ikinci azı dişlerinin çıkmasının ardından sürmeye devam eden bir azı dişi çifti daha olduğu anlaşılmaktadır. Normal şartlarda 16 ile 20 yaşlar arasında çıkan bu dişler damak yapısı üzerinde kendilerine yer bulamazlar. Ancak aşağıdan baskı yaparak çıkmaya direnirler. Kocaeli diş hekimliği alanında son derece uzman hekimlere ev sahipliği yaptığı için bu aşamada herhangi bir sorun yaşamanız mümkün değildir. 

Çene kemiğinin içerisinde baskın bir biçimde kalmak zorunda kalan bu gömülü dişler ağrı, sızı ve benzer hassasiyetler yaratabilirler. Bu dişler Kocaeli çene cerrahisi hekimleri tarafından rahatlıkla alınabilmektedir. Keza üçüncü azı dişi çiftimiz olan bu dişler damak üzerinde ve çene kemiği yapısında kendilerine uygun bir alan bulamadıkları için gömülü kalmaya devam ederler. Çene cerrahisi Kocaeli genelinde pek çok hastanede uygulanabilecek bir operasyon olup özel Marka Diş kliniğiyle de başarılı bir biçimde sonuçlandırılmaktadır. 

İzmit çene cerrahı seçimi yaparken tabii ki yalnızca gömülü 20’lik dişlerinizi değil genel anlamda ağız ve diş sağlığınızı önemseyebilirsiniz. Eksik dişleriniz varsa beyaz kompozit malzemelerle yapılacak olan dolgular, protez uzmanı tarafından sunulacak alternatif tedaviler ya da implant tedavisi tercih edilebilir. Ayrıca estetik anlamda da diş beyazlatma başta olmak üzere tüm taleplerinize karşılık verilmektedir. 

Gömülü Kalan 20’lik Dişlerin Zararları 

Tabii ki gömülü 20’lik dişlerin çekilmemesi ve tedavi edilmemesi bazı farklı etkenleri doğurabilir. Zararları açısından en önemli ve hayatı etkileyen unsur ağrı ve sızı olacaktır. Bitmek bilmeyen ve basıya bağlı olarak çok üst seviyelerde gözlemlenen diş ve damak ağrıları gömülü dişlerden ötürü yaşanmaya devam edecektir. Buna bağlı olarak ağız ve diş sağlığını tümden etkileyecek bir negatif sürecin başlangıcına sebebiyet verebilir. Kocaeli çene cerrahı uzmanı hekimler bu yüzden gömülü dişlerin tedavisini kesinlikle tavsiye etmektedir.

  • Gömülü dişler ağız bölgesine ulaşmak için baskı uygulasa da çene kemiği ve damak yapısında kendilerine uygun bir alan yaratamazlar.
  • Buna karşılık baskı sürekli olarak devam eder ve bu çene kemiğinin yapısını bozabilir.
  • Çene kemiğiyle beraber bu hassas kemiği çevreleyen dokularda iltihap ve deformasyon gözlemlenme riski çok yüksektir. 
  • Hiç çürük olmamasına rağmen gömülü 20’lik dişlerden bir önceki azı dişlerinizde inanılmaz ağrılar yaşanabilir. 
  • Bası ile birlikte ağızdaki mevcut azı dişlerinde çürüme başlayabilir, kök erimesi ya da çene kemiğinde çeşitli değişimler gözlemlenebilir. 

Tüm bunlar teknik olarak ağız ve diş sağlığınızı riske atacak detaylar olarak listelenmektedir. Eğer gömülü dişlerin çekilmediği durumları ele alacak olursak kanal tedavisi ve belki de olası diş kayıplarında implant tedavisi kaçınılmaz bir konuma ulaşabilecektir. Bası yapan gömülü dişlerin mevcut dişlerinize vereceği zarar hiç azımsanacak boyutlarda değildir. Diş kaybına yol açması bile durumun ciddiyetini ortaya koymaktadır. 

Gömülü 20’lik Dişler Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Uzun süredir gömülü yirmilik dişlerine müdahale edilmemiş kişilerde genellikle mevcut azı dişlerinde de deformasyon gözle görülür boyutlara ulaşmıştır. Ancak bu durumda da dental lamina uygulamaları ile dişler kompozit malzemeyle kaplanarak son derece sağlıklı bir görünüm elde edilebiliyor. Olası bir diş kaybı söz konusu olduğunda da Kocaeli diş protez uzmanı tarafından sunulacak sabit ya da hareketli protezler tercih edilebiliyor. 

Tabii ki tedavi süresince de mevcut azı dişlerinin çekilmesi ilk öncelik olmuyor. Sağlıklı dişlerin korunması ve kurtarılmasına odaklanan uzmanlar gömülü dişler için operasyona başlarken sedasyon ile kişilerin hiçbir şekilde ağrı hissetmemesine olanak tanıyor. Bir noktada anestezi altında rahat bir biçimde gömülü 20’lik dişlerinizden kurtulabiliyorsunuz. Diş kaybı yaşanması durumunda protez ise tek çare değil. Aynı zamanda Marka Diş, implant anlamında da çok gelişmiş bir yelpaze sunabiliyor. 

 

Zirkonyum ile çok uzun yıllar kullanılabilecek, herhangi bir diş ve ağız sağlığına sebep olmayacak kaliteli implant uygulamaları yapılabilmektedir. Diş kaybının mecburi olmayacağı durumlarda ise hekimler direkt olarak lamine kaplama yapmayı tercih ediyorlar. Tabii ki burada kişinin kendi talepleri doğrultusunda bir yol haritası belirleniyor. 20’lik dişlerinizin tedavisinin ardından ağız ve diş sağlığınıza dair tüm istekleriniz de özel kliğimizde yerine getiriliyor. 

Gömülü 20’lik Dişler Çekilir Mi?

Gömülü 20’lik dişlerin çekilmesi için bazı standartların oturmuş olması şarttır. Örneğin kokuya sebep olmayan, çeneyi oynatmaya engel bir durum yaratmayan, diğer dişlere ve çene kemiğine zarar vermeyen gömülü yirmilik dişlerin çekilmesine karar verilmemektedir. Bu tarz durumlar gözlemlendikten sonra ise çekim gerçekleştirilebilir. Cerrahi operasyon ile sorunsuz bir biçimde anestezi olarak sedasyon kullanılarak uygulama gerçekleştirilir. 

Tabii ki düzenli diş hekimine gitmek bu bağlamda yaşanacak süreci kontrol altında tutmanın en kolay yoludur. Dolayısıyla küçük yaştan itibaren Kocaeli çocuk diş hekimi ile başlayacak olan kontroller düzenli olarak diş ve çene yapınızın gözlemlenmesine yol açacaktır. Böylelikle ileride oluşacak olan gömülü dişler ile ilgili izlenecek yol için önceden veri toplanması mümkün hale gelecektir. Yetişkinlik döneminde zaten estetik anlamda da pek çok kişi diş hekimi randevusunu aksatmamaya başlıyor.

Örneğin gülüş tasarımı son derece önemli bir estetik kaygıyı ortadan kaldırıyor. Yüz yapınıza ve çenenize bağlı olarak size en yakışacak olan gülüşü tabiri caizse 32 dişinizi gösterecek şekilde rahatça sergileyebileceğiniz bir ağza sahip olabiliyorsunuz. Bunun için kaplama, protez, implant gibi imkânlardan faydalanmak dışında mevcut dişlerinizin daha sağlıklı olması ve görünmesi için iş beyazlatma seanslarına da odaklanabilirsiniz. Lazerle diş beyazlatma işlemi hiçbir ağrı ve sızı çekmeden bembeyaz gülüşlere sahip olmanızı sağlamaktadır. Üstelik alınan sonuçlar son derece başarılı olmasının haricinde kişilere özgüven aşılamaktadır. Yani diş ve ağız sağlığınızın yanı sıra sizi mental açıdan da bir üst noktaya ulaştırmayı başarmaktadır. 

Online appointment

Marka Kids
Show all

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz.

Online Randevu Al 4449541