Diş Aşısı/Fissür Örtücü İşlemi Yaptırdınız Mı?

Çocuklarda diş çürükleri, hem süt hem de kalıcı dişte çürük lezyonlarının oluşumu ile ortaya çıkan çok faktörlü bir hastalıktır. Son yıllarda diş hekimliği; dişte çürük riskini azaltma, koruyucu önlemlerin alınması ve dental yapıların korunmasına yönelik birtakım teknikler üzerine odaklanmaktadır. Bu amaçla ağız hijyen eğitiminin verilmesi, flor uygulamaları, beslenme düzenlenmesi ve fissür örtücü uygulamaları gibi çok çeşitli yaklaşımlar tercih edilmektedir.

Fissür örtücü uygulaması, diş çürümesini önlemek için azı dişlerindeki girintilerin ve oyukların bir çeşit dolgu malzemesi ile kaplanmasıdır. Genellikle çocuklara uygulanan bu uygulama, azı dişlerinde çürük ya da dolgu olmayan yetişkinlere de yapılabilmektedir. Diş aşısı olarak da bilinen bu işlem ile birlikte diş çürümeleri önlenebilmektedir. 

6-14 yaş arasındaki çocuklar, diş çürüme riskinin fazla olduğu yaş grubudur. Kalıcı dişlerin çıkmasının ardından fissür örtücü uygulaması yapmak erken yaşlardan itibaren çocukların çürüklerden korunmasına yardımcı olacaktır.

Fissür örtücü uygulamasından önce dişler, özel ekipmanlarla temizlenir. Diş yüzeyleri özel malzemeler uygulanılarak fissür örtücü materyalin uygulanmasına hazır hale getirilir. Daha sonra sıvı formdaki fissür örtücü dişlerin yüzeyindeki girinti ve çukurları kapatacak şekilde sürülür. Hemen sonrasında ışıkla sertleştirilerek tedavi bitirilir. Çocuklara ağrı yaşatmayan bu uygulama hızla yapılabilmektedir.

Fissür örtücü işlemi, dişlerin çürümesini engelleyen son derece basit ve etkili bir yöntemdir. Fissür örtücü uygulaması sayesinde dişler 10 yıla kadar çürüklere karşı korunabilmektedir.

 

 

Online appointment

Marka Kids
Show all

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz.

Online Randevu Al 4449541