Aşama Aşama Diş Eti Hastalığı

Diş eti hastalığı, dişinizi çevreleyen ve destekleyen kemiğe kadar ilerleyebilecek diş eti iltihabıdır. Diş ipi kullanılmadığı ve dişler her gün fırçalanmadığı takdirde dişlerde plak birikebilir ve bakteriler sadece diş etini ve dişleri değil, aynı zamanda diş eti dokusunu ve dişleri destekleyen kemiği de enfekte edebilir. 

Diş eti hastalığının üç aşaması vardır:

Gingivitis (Diş eti İltihabı): Diş eti hastalığının en erken aşamasıdır, diş eti çizgisinde plak birimi sonucunda oluşan diş eti iltihabıdır. Diş ipi kullanılmadığı ve dişler her gün fırçalanmadığı takdirde, diş eti dokusunu tahriş eden toksinler üreterek diş eti iltihabına neden olabilir. 

Periodontitis: Bu aşamada, dişlerinizi tutan destek kemik ve lifler geri döndürülemez biçimde hasar görmüştür. Diş eti çizgisinin altında, gıda ve plakları hapseden bir cep oluşmaya başlayabilir. Diş tedavisi uygulanması ve evde özenli bir ağız ve diş bakımı hasarın ilerlemesini genellikle önleyebilir.

İlerlemiş Periodontitis: Diş eti hastalığının bu son aşamasında, dişleri destekleyen lifler ve kemik hasar görerek, dişlerin sallanmasına neden olabilir. Bu durum ısırma şeklinizi etkileyebilir ve yoğun tedavi ile dişler kurtarılamaz ise, dişlerin çekilmesi gerekebilir.

Diş eti hastalıklarını önlemenin en etkili yolu küçük yaştan itibaren başlanan ve yaşam boyunca sürekli, tutarlı bir şekilde sürdürülen diş temizliği alışkanlığıdır.

İyi ağız hijyeni ve diş temizliği alışkanlığı dişleri günde en az iki kez, yani sabahları ve yatmadan önce fırçalamak ve günde en az bir kez diş ipi kullanmak anlamına gelmektedir. Dişleri fırçalamadan önce kullanılan diş ipi, diş arasına takılan yemek parçalarını ve bakterileri daha iyi temizlemeye yardımcı olmaktadır.

Genelde her 6 ile 12 ayda bir kontrol amaçlı olarak bir diş hekimine veya diş sağlığı uzmanına yapılan düzenli ziyaretler, özellikle ağız kuruluğu, belirli ilaçların kullanımı veya sigara içme gibi diş eti çekilmesi (periodontitis) geliştirme ihtimalini yükselten artıran risk faktörleri olan bireyler için faydalı olacaktır. Bunun gibi şikayetlerin çözümü için Özel Marka Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi‘ni ziyaret edebilir, uzman hekimler sayesinde tedavi sürecinizi güvenle tamamlayabilirsiniz.

Online appointment

Marka Kids
Show all

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz.

Online Randevu Al 4449541