Diş Törpüleme Nedir?

Diş sağlığı ile ilgili her işlemde öncelikle diş hekimi ve hastane seçimine dikkat edilmesi gerekiyor. Uzman diş sağlığının sağlanabilmesi için profesyonellerden yardım alınmalıdır. En basit yöntemlerin bile dişlere zarar verebileceği ve büyük sağlık sorunlarına yol açabileceği unutulmamalıdır.

Hastalar iletişim kurarak profesyonel yardım alabilirler. Seçilecek uzmanlar işlerinde hassas ve titiz davranarak işlemler öncesine tam bir muayene ile uygulama başlatırlar. Uygulama sırasında profesyonel adımlar atarak diş sağlığını tehdit etmeden işlemlere devam ederler. Böylece her işlem sağlıklı bir şekilde yapılarak diş sağlığı korunur.

Diş Törpüleme İşlemi Hakkında

Profesyonellerin uzmanlıkla gerçekleştirdiği diş törpüleme işlemi genellikle yetişkin bireylere uygulanıyor. Zira çocuklar için bu işlem uygun bulmuyor. Çocuklarda yeni dişler çıkar ve onların yerlerine yeni dişler gelir. Dolayısıyla çocuklarda diş törpüleme işlemine gerek duyulmaz.

Yetişkinliklerin dişlerindeki birçok problemden ötürü bu uygulamaya başvurulur. Diş törpüleme işleminin yapılması kararı uzman hekime aittir. Zira muayene sonrasında hastanın ağız ve diş sağlığı bu uygulama için uygunsa bu işlemin uygulanması mümkün olur.

Diş Törpüleme İşlemi Nasıl Yapılıyor?

Diş törpüleme işlemi sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Hasta ilk olarak uzman hekimlerce muayene edilir. Hastanın röntgeni çekilir. İşlem süresince hastanın diş sağlığından emin olunması için bunlar gereklidir.

İkinci adım olarak bir kalem ya da diş aracı kullanılarak dişlerin törpüleme uygulanacak bölgeleri işaretlenir. Törpüleme işlemi için lokal anestezi uygulanır. Dolayısıyla hasta bu işlem esnasında herhangi bir acı ya da sızı hissetmez.

Hangi Nedenlerle Diş Törpüleme İşlemi Yapılır?

Diş törpüleme işlemi hastaların bir çok şikayeti nedeniyle yapılabilir. Marka Diş uzmanlarından tavsiyeler alınarak bu işlem gerçekleştirilebilir.

  • Dişlerde rahatsız edici boyutlarda pütürlüklerin olması
  • Dişlerden bazılarının kırılması durumuna bağlı olarak ağız içinde kesikler meydana gelmesi
  • Dişlere porselen kaplama yapılması
  • Dişlerin ağız yapısına göre daha büyük olması
  • Diş boylarındaki orantısızlıklar
  • Dişlerdeki yamukluk durumları

Bu sebepler bu işlemin yapılmasına neden olur. Bu işlemle birlikte bir anlamda dişlere ve ağza estetik bir görünüm kazandırılır. Diğer bir deyişle gülüş tasarımı da yapılmış olur.

 

Diş Törpüleme İşleminin Faydaları

 

Diş törpüleme ile dişlere estetik bir görünüm kazandırılır. Bununla beraber hastayı rahatsız eden faktörler ortadan kaldırılır.

 

Diş Törpüleme İşlemi Dişe Zarar Verir Mi?

 

Diş törpüleme işlemi hastaya yapılan muayene sonucu gerekli görülürse uygulanan bir işlemdir. Yani uzmanların tavsiyesi olmadan yaptırılması önerilmez. Zira, bu işlem dişlerde hasarlara ya da diş kayıplarına sebebiyet verebilir.

 

Diş törpüleme işlemi çürük olan ya da dolgulu dişlere uygulanmaz. Bununla beraber diş minesine zarar verebilir. Diş törpüleme işlemi sonrasında dişlerde belli bir hassasiyet oluşur. Tüm bunlar göz önüne alınarak profesyonellere danışılmalı ve muayene olunmalıdır. Uzman hekimler tavsiye ederse bu işlem yaptırılabilir.

 

Diş Törpüleme İşleminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş törpüleme işlemi sonrasında hastaların bazı hususlara dikkat etmeleri gerekiyor.

Dişler düzenli bir şekilde fırçalanmalıdır. Aksi taktirde dişlerde daha hızlı bir şekilde sararmalar meydana gelebilir.

Sert bir gıda ya da besin yenmemelidir.

Diş güçlendirici macunlar kullanılmalıdır.

Online appointment

Marka Kids
Show all

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz.

Online Randevu Al 4449541