Diş Taşı Temizliği Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diş sağlığına dair uzman hekimlerce uygulanabilecek pek çok işlem mevcut. Diş sağlığının korunması, dişlere estetiklik kazandırılması için diş aralıklarını doldurma ya da zirkonyum gibi pek çok işlem sayılabilir.

Diş taşı gibi problemler profesyoneller sayesinde kolayca aşılır. Aynı zamanda lazerle diş beyazlatma gibi özel işlemler de profesyonel bir şekilde uygulanıyor.

Diş Taşı Temizliği Hakkında

Diş taşı temizliği yetişkinlikler için uygulanan bir işlemdir. Diş taşı temizliği sürekli tekrarlanacak bir işlem değildir. Bu işlem yılda bir kez uygulanabilir. Hasta muayene edildikten sonra kontroller yapılır. Uzman hekim gerekli görürse röntgen çeker. Eğer hastanın diş sağlığı ile ilgili tedaviye ihtiyacı varsa öncelikle bu tedaviler gerçekleştirilir. Tedavi sonrası diş taşı temizleme işlemine başlanır. Diş taşı temizleme işlemi hakkında önemli bir hususun öncelikle belirtilmesinde yarar var.

Son derece basit gibi görünür ancak; profesyonellik gerektirir. Dolayısıyla diş taşı temizliği hastaların evlerinde yapabilecekleri bir işlem değildir. Bu işlem hastalar tarafından yapılırsa diş mineleri ciddi zararlar görebilir. Bununla beraber diş etlerinde ve dişlerde kalıcı hasarlar meydana gelebilir. Bununla beraber enfeksiyon kapma riski de vardır. Tüm bu riskler göz önüne alınarak bu işlemin uzman ellerce yapılması gerekir. Hijyenik ortam, yeterli eğitim ve donanım ile hastalara sağlık hizmeti sunulmalıdır.

Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş taşı temizliği uzmanlarca yapılabilecek bir işlemdir. İlk olarak hastanın hassasiyeti doğrultusunda lokal anestezi uygulanır. Dişlerde meydana gelmiş olan diş taşları özel aletlerle kazınır. Genel olarak ultrasonlu cihazlarla da uygulamalar yapılarak temizleme işlemi bitirilir.

Diş Taşı Temizliği Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Diş taşı temizliği sonrasında hastaların bazı hususlara dikkat etmeleri gerekiyor.
  • İşlem sonrasında anestezi etkisi geçene kadar hiçbir şey tüketilmemesi önerilir.
  • Diş taşı temizliği sonrasında dişlerde hassasiyet olacağı için bir süre domates, portakal gibi asit içeren yiyecekler tüketilmemelidir.
  • İşlem sonrası bir süre boyunca fındık, fıstık gibi sert ve çiğnenmesi zor besinlerden uzak durulmalıdır.
  • Eğer işlem sonrasında kullanılmak üzere bir antibiyotik reçete ettiyse bu antibiyotik uzman hekimin belirttiği dozlarda düzenli olarak alınmalıdır. Aynı zamanda antibiyotik bitene kadar kullanımına devam edilmelidir. Yine uzman hekim tavsiye ettiyse gargara kullanımına da tavsiye doğrultusunda devam edilmelidir.
  • Diş taşı temizleme işlemi sonrasında ilk 24 saat süresince dişer 4-5 kez tuzlu su ile çalkalanmalıdır. Böylece enfeksiyon riski ortadan kalkar.
  • Bu işlem sonraki bir haftalık süreçte çok soğuk yiyecek ve içecekler tüketilmesi de önerilmez.

Bu hususlara dikkat edilmelidir.

Diş Taşı Temizliğinin Yararları

Diş taşı temizliği Marka Diş Hastanesi ile profesyonelce uygulanır. Bu işlem ağız ve diş sağlığının korunması açısından önemli ve gerekli bir işlemdir. Dişlerin taşlardan, plakalardan arınması diş eti sağlığının korunmasını sağlar. Pek çok diş ve diş eti hastalığı riskini azaltır.

Diş Taşı Temizliğinin Zararı Var Mı?

Diş taşı temizliğinin diş sağlığına zarar vermemesi için doğru hekim seçimi yapılmalıdır. Marka Diş Hastanesi diş taşı temizliğinde de profesyonelliğini ortaya koyar. İşlem doğru adımlarla ve titizlikle yapılır. Diş taşı temizleme işlemi özen isteyen bir iştir. Yanlış müdahaleler diş eti çekilmelerine yol açar ki bu da beraberinde diş kayıplarına kadar pek çok olumsuz sonuç doğurur. Bu nedenle dikkatli seçimler yapılmalıdır.

 

Online appointment

Marka Kids
Show all

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz.

Online Randevu Al 4449541