Diş taşı – Tartar nedir? Temizlenmesi neden önemlidir?

Alt dişlerinize baktığınızda, hiç diplerinde sarı veya kararmış bir renkte lekeler gördünüz mü? İşte bu gördüklerinizin bütünü aslında doğrudan diş taşı olarak da belirtilen tartarlar olurlar. Bu diş taşı ya da tartar olarak ifade edilen şey, üst dişlerinizin yanağına bakan iç yüzeylerinde ve alt dişlerinizde de yine iç yüzey içerisinde oluşan lekelerdir. Diş taşlarını oluşmasına neden olan pek çok sebep vardır. İlk akla gelen şey ise, doğru bir biçimde temizlenmemesinden kaynaklıdır. Diş etinin üzerine yapışan tüm bu tükürükler, sert kaya gibi dişinizi çevreleyerek burada leke oluşturur. Temizlik yapılmadığında dişinize zarar vermesi sebepleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

 

Eğer diş taşı temizlemesi yapılmazsa, dişleriniz zarar göreceği gibi aynı zamanda diş eti rahatsızlıklarında da pek çok sorunlar karşınıza çıkacaktır. Bu nedenle diş taşının temizliği önemlidir ve gereklidir. Diş eti problemlerinize karşı sorun yaşamamak ve diş temizlenme süreçlerinizde istediğiniz gibi alanında uzman diş doktorlarından destek ve bilgi alabilirsiniz. Bu sayede siz de dişlerinizin daha güvenli, sorunsuz ve temiz olmasını sağlar, diş taşlarından da kurtulmuş olabilirsiniz.

 

Bu ve benzer sorunların tamamında diş eti problemleri meydana gelir. Diş eti kanaması, bu ve benzer sorunların oluşmasının karşılığıdır. Genelde diş eti kanaması oluştuğunda doğrudan bir doktora başvurmak, en sağlıklı yollardan biri olacaktır. Diş eti ağrısı ya da kanaması, ciddi problemlerin karşılığı olacak gibi olup bu noktada dikkat etmeniz beklenmektedir.

 

Diş eti hastalıklarında ya da benzer sorunlarda doğrudan diş yüzeyinde bulunan plak denilen bakteriler, tartar olarak adlandırılır. Bu ve benzer süreçlerin tamamında ise sorun tamamen diş ve diş etine kadar inmektedir. Böyle durumlarda diş etinin çekilmesi gibi problemleri de beraberinde getirebilir. Ağzınızı tahrip edici bakterilere bırakmadan iyi bir uzman doktora görünmenizde her zaman fayda olacaktır.

 

Tartar Temizliği Nasıl Yapılır?

 

Doğrudan diş etinin çevresine ve kemik tahribine yol açarak, bakterilerin dişlerinizdeki enzim salgılayıp çürümesine ve en son süreçte ise hiçbir şey yapılmazsa diş kaybedilmesine neden olan bu tartarlar, son derece mühimdir. Günümüzde pek çok açıdan değerlendirebileceğiniz önemli doktor süreçleriniz olacağı gibi bu anlamda diş hekimliği ile yardım, diş tedavisi desteği alabilirsiniz. Diş temizliği yaptırarak, herhangi bir şekilde diş eti sorunlarınızın oluşmasını önler ve en iyi şekilde de hastalıklarla mücadele etmeyi başarmış olabilirsiniz. Bu ve benzer süreçlerin tamamına dikkat etmeniz gerekmektedir.

 

Diş eti hastalıkları, dişte bulunan tartarların ve benzer plakların oluşmasıyla, bunların doğru bir biçimde temizliği yapılmaması halinde oluşan sorunlardır. Ağız ortamından uzaklaştırmak gereken bu dişteki tartarlar ile ilgili olarak pek çok cihazlarla ya da el aletleriyle beraber kontrol sağlamak mümkündür. 

 

Ultrasonik cihazların kullanımıyla müdahale edilen dişlerin üzerindeki tartarlar, temizlenir ve en iyi şekilde de faydalanacağınız biçimde zararlı oluşumlardan da kurtulabilirsiniz. Profesyonel bir diş hekiminden yardım aldığınızda da herhangi bir şekilde diş minesi zarar görmez, doğru bir uygulama ile sadece diş etinizi bu süreçte korumuş olabilirsiniz. Dişeti hastalıklarında mücadele etmek adına doğru bir temel oluşturmak istediğinizde diş temizliğinizi en iyi şekilde yapabilirsiniz.

 

Diş hekimlerinin desteği noktasında profesyonel bir aletle birlikte diş taşları temizlenmesi yapıldığında hava, su veya püskürtme gibi özel temizleme tozlarıyla beraber diş taşlarınız hızlıca temizlenir ve herhangi bir şekilde rahatsızlık duymadan da tartarlar, ağzınızda bakteri oluşturmadan alınmış olur. Tartar gibi tüm dokuların ağzınızdan uzaklaştırılarak hastalıklara karşı savaş açılmakta olup en iyi şekilde de yararını görebilmektesiniz.

Online appointment

Marka Kids
Show all

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz.

Online Randevu Al 4449541