Diş Proteziyle Yaşamaya Alışmak

Hastalar diş protezi kullanmaya başladıklarında ilk birkaç hafta zorlanabilmektedir. Bazı kişilerde bu süreç birkaç aya kadar uzayabilmektedir. Özellikle konuşma ve yemek yeme esnasında rahatsız edici bir his yaratabilen protez dişlere alışana kadar sabırlı olmak gerekmektedir.

Yeni hareketli protez kullanımına alışmak sabır ve zaman isteyen bir iştir. Birkaç haftalık bu alışma döneminizde; yeni protezleriniz bitmiş ve ağzınıza takılmış olmasına rağmen, yeni bazı düzeltme ve uygulamaların yapılabileceğini biliniz. 

Yeni protezleri ağzınızda yabancı ve büyük hissedebilirsiniz. Dudak ve yanaklarınızda dolgunluk hissi olabilir. Uyum sağlama büyük ölçüde dil yanak ve dudakların becerikli kullanımına bağlıdır. Dil ve dudakla hareketli protezi oynatma alışkanlığı edinmeyiniz. Protezi bir süre takmazsanız, tekrar taktığınızda alışmanız daha da güç olacaktır. Alt proteze alışmak üstten daha zordur. Hareketli protez ile tükürük bezleri bu alışma döneminde normalden daha fazla çalışabilir.

Dilin ağız içerisinde yeterli boşluk bulamaması, hafif düzeyde tahrişlerin oluşması ve yine hafif düzeyde ağrı olması da tıbben normal kabul edilmektedir. Birkaç hafta bekledikten sonra bu hislerin tamamının ortadan kalktığını fark edebilirsiniz. Ancak aradan birkaç ay geçmesine karşın şikayetlerin son bulmaması durumunda diş hekiminiz ile görüşmenizde fayda olacaktır.

 

Online appointment

Marka Kids
Show all

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz.

Online Randevu Al 4449541