Diş Hekimliğinde Acil Durumlar Nelerdir?

Bildiğiniz gibi, Covid-19 salgını sebebiyle çok sayıda kişinin bir arada olduğu merkezler, işletmeler geçici bir süreyle kapatıldı. Bu salgını durmama sorumluluğumuzun bilinciyle, Özel Marka Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi olarak, biz de kliniğimizi geçici bir süreyle kapatma kararı aldık. Yetkililer, gerekmedikçe sağlık kuruluşlarına gitmemeniz konusunda uyarıda bulunuyor, biz de diş hekimliğinde acil durumlar ve hangi durumda bir hekime başvurmanız gerektiğini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Diş Hekimliğinde Acil Durumlar 

Diş Ağrısı

Diş ağrısının acil bir durum olup olmayacağını ağrının şiddeti, hangi durumdan sonra meydana geldiği gibi sebepler belirler. Ağrıyan dişiniz için kesinlikle Aspirin veya benzeri ilaçlar almayın. Eğer bir iltihap varsa ve bölgesel bir şişlik fark ediyorsanız, soğuk kompres uygulayın. Kesinlikle sıcak bir şey ile bölgeyi temas ettirmeyin. Böyle bir durumda bir diş kliniği ile telefonla iletişime geçin.

Dişin Yerinden Çıkması

Bir darbe sonucu veya beklenmedik bir sebepten diş yuvasından çıkıyorsa, diş köküne dokunmadan dişi süt dolu bir kap içerisinde hekime ulaştırın. Yerinden çıkan dişi kesinlikle sabunla yıkamayın.  Yerinden çıkmış dişi tekrar kazanılması için diş dokularının fazla zedelenmemesi ve mümkün olduğunca çabuk diş hekimine başvurulması gereklidir.

Diş Kırılması

Tedaviye yardımcı olabilir düşüncesi ile kırılan diş parçası bulunarak koruma altına alınmalıdır. Kanama meydana gelmişse temiz bir gazlı bez ile basınç uygulanmalıdır. Basınç uygulamasına rağmen kanama 15 dakika içerisinde durmazsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Ortodontik Problemler

Eğer bir ortodonti tedavisi görüyorsanız ve diş telinizde bir sorun meydana geldiyse, hekimizini arayınız. Hekiminiz sizi yapmanız gerekenler konusunda yönlendirecek tek yetkili kişidir.

Acil Durumlar İçin Alınabilecek Önemler

Bazı problemleri elbette engelleyemeyiz ancak yine de olası bir acil durum yaşamamak için alabileceğimiz birkaç önlem bulunuyor.

  • Darbe alabileceğimiz bir spor yapıyorsak, diş koruyucusu takmak,
  • Çürük oluşumunu engellemek için mutlaka diş fırçalamayı, diş ipi kullanımını ve dil temizliğini ihmal etmemek,
  • Özelikle çocukların çok fazla şekerli besinler tüketmesine izin vermemek.

Koronavirüs ile ilgili de doğru ve güncel bilgiler için bu linkten Sağlık Bakanlığı’nın derlediği gelişmelere göz atabilirsiniz.

“Bu makaledeki içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Hastalıkların tanısı ve tedavisi için kullanılmamalıdır. Herhangi bir hastalığın teşhisi ve tedavisi için diş hekiminize veya doktorunuza danışınız.”

Online appointment

Marka Kids
Show all

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz.

Online Randevu Al 4449541