Diş Hekiminden Korkma Çocukluk Yıllarında Başlıyor

Diş hekimi korkusu genelde insanlarda çocukluk dönemlerinde başlayan ve bu şekilde olumsuz deneyimler karşısında izlenimlerden kaynaklı yola çıkarak gerilime neden olan durumlardır. Çocukluk döneminde, herhangi bir sebepten dolayı diş hekimiyle bağdaştırılması, yetişkinlerin diş hekimine gitmeden önce çocuklarını temkinde bulunması gibi süreçlerin tamamı aslında çocukluk döneminde diş hekiminin karşılığı korkulacak bir yer anlamında beyinde kodlanır. Hal böyle olunca da çocukluk döneminde başlayıp yetişkin dönemde hala devam eden pek çok diş hekimi korkusu sorunlarıyla başa çıkmak için yapabileceğiniz birbirinden farklı teknikler de yok değildir.

 

Çocuklarınıza karşı çocukluk döneminde yaşanacak olumsuz deneyimleri olabildiğince normal süreç, olağan süreç olduğuna dair bilgi vermek tamamen yetişkinlere aittir. İğneyi gördüğünde dayanamaması ya da kan görme korkusu gibi süreçlerin tamamı elbette pek çok insanda olan süreçler olsa da çocuk diş hekimi bölümünde faydalanacağınız aşağıdaki önerilerle beraber çocuğunuzla, eğlenceli ve oldukça samimi bir zaman geçirmeyi de başarabilirsiniz.

 

Diş hekimine karşı korku olması oldukça olağan bir süreçtir. Bu konuda diş çekimi sorunları, dolgu ya da benzer süreçler ağrılı ve de sancılı geçtiği için hak verilebilir seviyede korkulması normaldir. Ancak insanların korkmaları nedeniyle diş hekimine gitmemeleri süreçleri normal değildir. Bu nedenle çocukluk döneminde çocuğunuza her şeyi açık şekilde korkmayacağı bir dil ile anlatmaya çalışmalısınız.

 

Bu anlamda deneyimli ve güvenilir şartlar içerisinde çalışarak, tedavisini oldukça hassas şekilde sağlayan diş hekimleriyle çocuklarınızın diş sağlığına göre uygun şartlarda hizmet alabilirsiniz. Diş hekimi ile görüşmek istediğinizde endişe azaltan şekilde aşırı derecede korkulu olmadığını anlatmak, psikolojik yönden de destek alarak tedavi süreçlerinde yardımcı olabilirsiniz. Bu sayede kliniğe gelecek olan çocuğunuzun en iyi şekilde tedavi görmesini sağlar, herhangi bir şekilde zorlu süreçlerde dahi olsa problem yaşamasını da önlemiş olabilirsiniz.

 

Çocuklarınızın korkulu rüyası olmasından çıkıp sakinleştirici ilacı eğer siz ebeveyn olarak kabul ederseniz verebilir ve rahatlatıcı şekilde onu sakinleştirebilirsiniz. Korku biraz da olsa hafifleyeceği gibi son derece yardımcı olacak bir biçimde süreci tamamlamak için yeterlidir.

 

Tek seansta diş hekimi desteğinin bitmesi zorunlu değildir. Yapılan işlemlere göre birkaç gün bile sürecek şekilde, farklı zaman dilimlerinde çocuk diş hekimi desteği alabilirsiniz. Bunu yapabilmek adına da faydalanacağınız en iyi muayene desteğiyle beraber güven verecek olan doktorlarla çalışarak çocuğunuzu bir nevi korkuya değil tamamen bir doktora giderek tedavi görmeye alıştırmış olabilirsiniz.

 

Muayene süreçlerinde güven verecek şekilde tanıdık doktorlara da gitmeniz, bu süreci biraz daha rahatlatır. Diş hekiminin tanıdık olmasıyla rahat sohbet etmesi ve hatta sohbet ederken de süreçlerin devamlılığı sayesinde sizi ve çocuğunuzu koruyacaktır. Düşünceler, kaygılar zihinden uzaklaştığı gibi daha da rahatlayacak ve tedavi sürecini kabul edecektir.

 

Çocuk diş hekimine gitmeniz önemlidir. Korkulacak aletlerin bulunmadığı gibi burada ses çıkartacak, ürkütecek bir aletin de olmaması sayesinde oldukça yarar sağlamış olursunuz. Odak noktanız başka bir şey değil, direkt olarak çocuğunuz olacağı için onun da korkulu rüyasına girmesine izin vermemiş olursunuz.

 

Ağrısından kurtulup çok daha güzel bir dişe sahip olacağı ve hatta bununla beraber güzel bir gülüşün de sahibi olacağı şekilde temkinlerde bulunabilirsiniz. Yine bu durumlarda çocuğunuzu korumak ve onu mutlu etmek adına önemli süreçlerin peşi sıra geleceği adımlar olacaktır.

Online appointment

Marka Kids
Show all

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz.

Online Randevu Al 4449541