Diş eti kanaması neden olur? Nasıl tedavi edilmelidir?

Diş eti kanaması neden olur? Nasıl tedavi edilmelidir?

 

Dişlerde yeterli temizlik yapılmaması halinde, bakteri plakları olarak saydam ve püre kıvamındaki yumuşak bölgelerde oluşan iltihap sebebiyle diş eti dokusunun bozulmasına neden olan durumlarda damar içinde kan elemanları, damar dışına çıkmasıyla ortaya çıkar. Diş eti kanamalarının sebep olduğu konu, dişlerin ve diş etlerinin belirli düzen aralığında yeterli temizliğinin yapılmamasıyla sonuçlanır.

 

Genelde insanların birçoğunda diş eti kanaması sorunları oluşmaktadır. Eğer yeterli seviyede tedavi sürecine dahil edilmezse, bu durum diş sağlığınızı da tehlikeye sokmaktadır. Diş etlerinde oluşan kanamalar, diş eti iltihabının öncesinde görülen problemler bütünü olarak kabul edilir. Günümüzde diş eti kanamasına neden olan şeyden ziyade, diş eti iltihabı sebebiyle de diş etlerinde kanamalar meydana gelebilir. Bu gibi durumlara göre de Kocaeli diş hekimi ile görüşülerek destek alınması önemli bir adım olacaktır.

 

Diş Eti Kanaması Belirtileri Nelerdir?

 

Diş etlerinin kanamasının birçok nedeni vardır. Öncelikli olarak diş fırçalama noktasında kan görüldüğünde bu durum insanların başına gelir. Diş eti kanamasının oluşmasına neden olan şey, hassas diş etine sahip olmanızdan kaynaklı olabilir. Hem sıcak hem de soğuk içecek tüketiminde, diş etinde hissedilen sızlama durumlarında ya da yiyeceklerin çiğnerken diş etinin baskı hissedilmesi gibi konularında da diş etinin normalden daha koyu renkte kırmızı olması gibi durumlar aslında sizin diş eti kanamasının habercisi olarak yorumlanır.

 

Eğer normalden daha koyu bir kırmızı varsa ve şişme gibi damakta, diş etlerinin belirli bölgesinde çiğneme yaparken sızı varsa, bu durumda da yine protezlerin diş etlerini aşırı derece sıkıştırması nedeniyle diş eti kanaması oluşması durumlarıyla karşılaşırsınız. Her bir durumun tamamı, diş eti kanamasının belirtilerinden biri olarak kabul edilir.

 

Çeşitli hastalıklardan dolayı da diş eti kanaması durumları sebep olmakta, meydana çıkmaktadır. Diş eti iltihabına göre diş eti hastalıklarının ilk aşamasında iltihaplanma durumları vardır. Diş etinde hassaslaşma oluşması, kızarıklık yoğun bir şekilde olması gibi durumlarda diş etlerinde hassasiyet ve kızarıklık olacağı gibi direkt olarak bir hekim desteği alarak, Marka diş ile birlikte görüşerek diş hekimi yardımıyla bu durumu teşhis etmeniz beklenmektedir.

 

Bazı kullandığınız ilaçlarda da yan etki olarak diş etlerinde kanama yapabilir. Kan sulandırıcı ilaçlar, ilk içildiğinde diş etinin kanamasına neden olur. Bununla beraber uzman kontrolünden de geçerek bu noktada diş ve ağız bakımı için doğru ürün tercih ederek sorunlarınızı aşmayı deneyebilirsiniz. Ağız bakım ürünlerinde değişiklik yapıldığında da en başta, diş eti kanaması oluşabilir. Bununla beraber ağız temizliğinde ya da günlük kontrollerinizde de benzer şekilde uzmana gözükmeniz gerekecek şekilde diş sağlığınızı önemsiyorsanız, diş kanaması durumları rutin halini almaması için ağız temizliğinize nasıl önem vermeniz gerektiği hakkında da uzman bir diş hekiminden destek alabilirsiniz.

 

Ağız bakımına doğru bir şekilde önem verilmezse, diş eti hastalıkları da meydana gelecektir. Diş eti kanamalarına neden olan şeylerden biri de en fazla 2 kez diş fırçalaması olacak olup diş ipi kullanımı olacaktır. Bunları yapmadığınız ya da aksattığınız takdirde diş eti kanamalarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Böyle durumlarda ise uzman bir destek önemli olacağını unutmayınız.

 

Diş Eti Kanama Tedavisi

 

Diş etlerinizde oluşan kanamalarla ilgili olarak Marka diş hastanesi üzerinden alacağınız randevu ile birlikte siz de en iyi şekilde hastaneden destek alıp dişinizin, ağız sağlığınızın önemine göre uygun biçimde tedavi olabilirsiniz.

 

Kanama problemlerine göre hassas dişlere sahipseniz eğer bu konuda kullandığınız ağız bakım ürünleri ve diş fırçalarınızla ilgili öneriler sunacağı gibi zor durumda olan bireyler içinde bazı ilaç tedavileri de bulunmaktadır. Bunun için ön kontrol ve hekim tarafından öneriler önemli olacağı için kişiye özel kontrol bilgileri, tedavi desteği sizlere sağlanabilir olacağını da unutmayınız.

 

Online appointment

Marka Kids
Show all

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz.

Online Randevu Al 4449541