Diş eti iltihabı nedir? Belirtileri nelerdir?

Diş eti iltihabı nedir? Belirtileri nelerdir?

 

Diş eti iltihabı, günümüzde pek çok sebepten dolayı ortaya çıkan iltihap türlerinden biridir. Günümüzde buna neden olan pek çok şey bulunur. Latince dilde gingivitis olarak adlandırılan bu diş eti iltihabı, gümümüzde insanların ağız ve diş bakımına yeterli hassasiyeti göstermemeleri nedeniyle oluşan sorunlardan biridir. Yetersiz beslenme ya da bazı hastalıkların sebep olduğu şeylerden biri de elbette ki doğrudan diş eti iltihabı olarak belirir.

 

Bu gibi durumlarda iltihaplanma olacağı gibi bu iltihaplanmanın olduğu bölgede, ağız hareketlerinde ya da yemek yeme durumlarında çeşitli rahatsızlıklar, bozukluklar meydana gelir. Bu nedenle de birkaç gün içerisinde kendiliğinden iyileşen bir durum olacağı gibi ağız hijyeni doğru aşamalarla sağlanması halinde herhangi bir tedavi gerektirmeden de sorunu çözümlemek mümkün olmaktadır. Eğer ilthap 1 haftadan fazla bir süre sürmeye devam ederse, bu tip durumlarda hastaneye başvurarak, acil diş hekiminden randevu alarak destek almalı ve diş hekimiyle beraber hekim tedavisi içerisinde kontrol ettirmeniz gereklidir.

 

Eğer gingivitler, gerekli koşullarda ve doğru zamanda tedavi edilmez ise karşılığında sizlere pek çok sorunu da beraberinde getirebilir. Bu nedenle çok büyük olması ya da 5 günü aşması durumlarında muhakkak hekim desteği almaya özen gösteriniz. Benzer şekilde diş kaybına neden olacak bir sorun olduğu gibi günümüzde pek çok sorunları da beraberinde gösterebilecek, arkasında gizli yatan hastalıklarınızı sizlere işaret edebilecek bir diş iltihaplanması, diş eti iltihaplanması sorunu doğuracaktır.

 

Diş Eti İltihabı Kimlerde Görünür?

 

Bakteriyel kaynaklı enfeksiyonların ağız, diş sağlığı ile alakası olan bir iltihaplanma sorunu olan diş eti iltihabı günümüzde yaşı yüksek olan insanlarda diş kaybı dahi yaşatabilecek sorunlardan biridir. Herhangi bir rahatsızlık yaşamasanız da büyük inflamasyonlar durumlarında konuşma ya da çiğneme bozukluklarını meydana çıkartabilir. Kanal tedavisi ya da dişte sorun yoksa, diş etinde problem varsa da buna göre kontrollerinizin yapılması için acil bir şekilde diş hekiminden destek alabilirsiniz.

 

Kısa süreli basit bir hastalık olmasıyla beraber günümüzde iyileşmesi noktasında ağız ve diş sağlığınıza önem vermenizle birlikte hızlıca çözümleyebilirsiniz. Fakat doğru bir kullanım, düzenli diş fırçalama ya da diş ipi kullanımı olmaması halinde ne yazık ki iyileşmesi daha da uzayacağı için dikkat edilmelidir.

 

Diş Eti İltihabı Belirtileri

 

Bu hastalığın belirtileri pek çok insan tarafından, basit düzeyde belirtiler olduğu için çoğu zamanlarda anlaşılmayabilir. Bu durumda da aslında belirtileri şunlardır demek bile basit olacaktır. İltihabın boyutuna göre de elbette belirtileri de artan şekilde bilinen, belirli bölgelerde de gingivit kendisi doğrudan gösteren bir şekilde diş eti iltihabı çıkmış olacaktır. Diş etinde hassasiyet durumu olması, şişkinlik ya da kızarıklık durumlarında diş eti iltihabıyla karşı karşıyasınız diyebiliriz.

 

Ayrıca beyaz renkli iltihap oluşumlarında, sıcak ve soğuk besinlere karşı yüksek hassasiyet oluşmasında, ağız kokusunda, diş ipi kullanımında, diş fırçalama anında kanama gelmesi, diş eti çekilmesi ya da dişlerde çeşitli gevşeklik durumları iltihaplanma olduğunun göstermesidir.

 

Diş etleriyle ilişkili olan bu iltihap sorunlarında pek çok sebep, oluşma nedenlerini açıklar. Günümüzde birbirinden farklı nedenlerle oluşan, diş eti iltihaplarıyla ilgili olarak ince bakteri tabakası diş plakları, ağız bakımında yeterli hassasiyet gösterilmediğinde ortaya çıkmaktadır. Bunların dışında da bazı sebeplerden ötürü yine diş eti iltihapları meydana çıkmaktadır. Bunları sıralamak gerekirse;

 

Sigara veya tütün kullanımlarının birçoğunda, genel olarak ağız sağlığına doğru bir şekilde hassasiyet gösterilmediğinde diş eti iltihaplarıyla karşı karşıya kalırsınız. Marka diş hastanesi ile birlikte yürüteceğiniz bir kontrol ile beraber gerek kanal tedavisi gerekse diş etinizdeki bu sorunun çözümü için meydana gelecek büyük sorunlarını önlemek adına destek alabilirsiniz.

 

Benzer şekilde diyabet hastalığında da, kırık dolgular olduğunda, gebelik veya genetik faktörlerden kaynaklı olarak diş eti iltihaplarının oluşumu sorunları meydana gelmektedir. Bu konularda uzman bir hekimden destek alınması her zaman önemsenir ve önemli bir konu olduğunu unutmayınız.

 

Online appointment

Marka Kids
Show all

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz.

Online Randevu Al 4449541