Diş Çürüğünü Önlemede Beslenmenin Önemi Nedir?

Diş çürüğünü önlemede beslenmenin önemi

 

Diş sağlığı, küçükten büyüye kadar her insanın ihtiyacı olan ve her zaman ağız bakım süreçlerinde önemli bir miktarda gerektiği takdirde destek alması gereken süreçlerdir. Diş çürüğünün önlenmesi, diş sağlığınızı önlemek adına faydalanacağınız şekilde düzenli olarak ağız bakım noktasında fayda sağlamanız gibi noktalar, diş çürüklerine karşı doğru beslenme yapılmaması ile beraber iyi bir ağız bakımı, iyi bir düzende diş hekimi kontrolü sonucunu doğurur. Bu ve benzer süreçlerle karşı karşıya kalmak istemediğinizde, önlem almak adına diş çürüğü oranını geliştirmemek adına beslenmeye de dikkat etmelisiniz.

 

Günümüzde gıda ve beslenme süreçlerinde değişen formlar nedeniyle son derece çürük artışının yaşandığı insanlarda beslenme alışkanlıklarındaki değişiklikler bu durumu ortaya koymuştur. Çocuklarınız için de benzer süreçler olduğu gibi doğal yollarla dişlerinizi temizlemek ya da çürüklere karşı savaş açmak için en iyi yöntem çocuk diş hekimi ile görüşerek, çocuklarınızın diş hekimi desteğiyle beraber hazır gıda endüstrisinden faydalanmasının ne gibi zararlara yol açacağına dair destek almaktır. Hem bu sayede en iyi biçimde geçmiş dönemlere uygun sert gıdalarla beslenilmesini de önler, dişlerin zarar görmesi ya da çürümesinin de önüne geçmiş olabilirsiniz.

 

Şeker ve nişastalı ürünlerin tüketiminin artması, insanlarda ayrıca pek çok açıdan da diş çürüğü oluşmasına neden olmuştur. Buna örnek verirsek hazır bisküvi, kola ve çikolata gibi ürünler, dişlerde yapışarak tamamen kalıcı şekilde asit oluşturmakta ve besinlerin doğrudan diş çürüğüne sebebiyet vermektedir. Öğün aralarında tüketilen nişastalı ürünler ya da şekerler, doğrudan dişlerinizin 15 dakika içerisinde çürük oluşmasına sebebiyet vereceği gibi en doğru şekilde gıda tüketimine karşı kendi başınıza bir savaş başlatmanız gerektiğini de unutmayın.

 

Diş Hekiminden Destek Alabilirsiniz

 

Yemek düzeniyle ilgili olarak dikkat etmeniz gereken şey, diş bakımıyla beraber senkronize olması gerektiğidir. Bu konuda eğer pek çok açıdan yapılan araştırmalarda İsviçre, her ne kadar çok fazla çikolata tüketiyor olsa da diş hekimlerine verdikleri önem ve düzenli kontrol sayesinde herhangi bir diş sağlığı sorunuyla da karşı karşıya kalmamaktadır. Diş çürüğünün de bu şekilde ortadan kalkmasını sağlamaktadır.

 

Hazır tüketime alıştıysanız, nişastalı ya da şekerli gıdaları pek çok tüketmeyi seven biriyseniz diş hekimliği noktasında uzman desteği alarak siz de fazla nişasta, şeker tüketimine karşı diş çürüğü oranlarını azaltmayı deneyebilirsiniz. Her türlü hazır gıdalar kesilmeden de belirli bir şekilde diş çürüğü sağlığınızı iyi oranda önlemek mümkün olamayacaktır.

 

3 ana öğünde toplanan zararlı besinler; asitli gıdalar, şekerli ve yapışkan olarak sınıflandırılır. Bu şekilde ana öğünlerden sonrasında dişler düzenli bir biçimde fırçalanmazsa, diş eti hastalığından tutun da diş sağlığınızı bozacak olan pek çok sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Eğer dişinizi fırçalama gibi imkan yoksa, bu noktada elma ya da kavuş gibi sert meyveler tüketerek de dişinizin yüzeylerinin temizlenmesini bu şekilde sağlamak da her zaman mümkün olabilecektir. Öğün aralarında da herhangi bir şekerli ya da benzer şekilde yapışkan bir tüketim yaparsanız, dişlerinizin fırçalanmasına karşı ağız su ile çalkalanması gerektiğini ve hatta bir bardak su tüketerek de buna karşı önem vermeniz gerektiğini unutmayın.

 

Diş Dostu Besinler Hangileridir?

 

Dişlerinizin dostu besinlerle beraber daha yüksek protein içeriğine sahip şekilde beslendiğinizde, dişlerinizin çürümesini önleyici etkileri olduğunu da unutmayın. Bu anlamda yumurta, et, süt ya da balık gibi türleri tercih ederek en iyi şekilde diş sağlığınızı korur, peynir tüketerek de şekerli gıda tüketimleri sonrasında diş çürüklüğünü en iyi şekilde önlemeyi başarabilirsiniz.

 

Çerez türlerinde de diş dostu olarak nitelendirilen yer fıstıklarını tercih edebilirsiniz. İçerdiği fosfat sayesinde önemlidir. Hamur işleri, unlu mamul olarak esmer ekmek tercih edilmesi de diş sağlığınızın önemli şekilde yaşam standardınızı yükseltecek niteliğine sahip ürünleri olarak bilinir.

 

Online appointment

Marka Kids
Show all

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz.

Online Randevu Al 4449541