Diş beyazlatma sonrasında nelere dikkat etmeliyiz?

Diş beyazlatma sonrasında nelere dikkat etmeliyiz?

 

Güzel bir gülüşe sahip olmak insanın hem kişisel hem de sosyal çevresini bir anda etkileyen konulardan biri haline gelir. Dişlerinizle birlikte iş ve kişisel yaşamınız içerisinde kendinizi ön plana çıkartır, daha rahat konuşur ve daha rahat gülümsemenizi sağlarsınız. Ağız – diş sağlığınız, bu nedenle genel anlamda sadece fizyolojik değil aynı zamanda psikolojik açıdan da etkilidir ve insana özgüven kazandıran en önemli konulardan biri olarak anılır. Diş sağlığını önemseyen herkes gibi siz de çeşitli meslek gruplarına göre uygun bir seçim yaparak, diş beyazlatma konusunda tercih edebileceğiniz pek çok konudan birini de seçebilir ve ağız, diş sağlığınıza önem verebilirsiniz.

 

Bu alanda faydalanacağınız en büyük diş estetik konularından biri de diş beyazlatma olur. Kozmetik bir süreç olan diş beyazlatma, dişlerin sararmasına dayalı süreçlerden sonra insanın ihtiyaç duyduğu konulardan biridir. Dişlerde sararma ilk olarak mine tabakasında görüldüğü gibi mine tabakası çok sert, mineralden zengin ve dişin alt tabakası koruyucu olmasıyla bilinir. Tabaka üzerinde sinir olmadığından dolayı da diş minesi dişi beyaz gösteren yerdir.

 

Diş sararması ise 2 faktör etkilidir. Bunlardan biri dışsal biri de içsel renklendirmeler ile ilgilidir. Kötü ağız ve diş sağlığı bakımı süreçleri sonrasında ortaya çıkan şey, dışsal renklendirmeler olmaktadır. Renk değişimlerinde de yol açan konular yiyecek ve içecek açısından dengesiz beslenme, sağlıklı beslenmedir. Bununla beraber tütün, alkol gibi kullanımlarda da dişlerde lekeler bırakır ve bu da film gibi tabaka oluşturarak dişlerinizin sararmasına neden olur.

 

Bir süre dişin dış yüzeyinde gözüken sararma, diş fırçalama için diş macunlarıyla geçse de bir süre sonrasında da lekeler daha koyu olacağı için diş rengini koyulaştırır ve istemeden sararmasına neden olur. Bu durumda da diş fırçalamak da yeterli olmamaktadır.

 

Herkesin Dişi Beyazlar mı?

 

Kişisel bir bakım olan ağız ve diş sağlığı konusunda her dişi beyazlatmak mümkün müdür? Sorusu sıkça sorulan sorulardan biridir. Diş hekimine başvurarak dert yanacağınız dişlerinizi beyaz kompozit süreçleriyle ilgili olarak tercih edeceğiniz pek çok yöntem, diş hekiminizin sizi yönlendirmesiyle belirlenir.

 

Bununla ilgili olarak renk değişimlerinde, hastanın beklentisini değerlendirmesiyle beraber diş hekimi beyazlatma derecesi sonucunda hastaya söylenirken, eğer dişte kaplama varsa bu durumda beyazlatma pek de uygun olamayacaktır. Bu nedenle diş hekimi tarafından beyazlatma derecesi direkt olarak kendi dişiniz için geçerli olacaktır.

 

Diş Nasıl Beyazlatılır?

 

Hastane ortamı içerisinde yapılan uygulamalarla beraber çeşitli yöntemler tercih edilirken, en iyi şekilde diş hekimi uygulamalarıyla beraber dişlerinizi beyazlatabilirsiniz. Bunun için tercih edebileceğiniz pek çok yöntem bulunur. Bu konuda ikinci yöntem ise evde kullanılabilir beyazlatma türü bakımlar olacaktır.

 

Diş hekimleri tarafından klinik ortamında sunulan ve ortalama 45 – 60 dk arasında süren bir uygulama ile beraber diş beyazlatma uygulamasından faydalanabilirsiniz. Uzman diş hekiminiz, kendi kontrolü doğrultusunda özel bir jel uygulaması ve lazer tekniğiyle lazerle diş beyazlatma uygulaması yapılarak diş yapısına göre ortalama 2 – 4 ton kadar rengi açılacak şekilde işlem uygular. Bu sayede ağız ve diş bakımınızı da düzenli yaparken bu rengin kalıcı şekilde dişinizde olmasını sağlamış olursunuz.

 

Ev uygulamasında da benzer şekilde güvenilir bir beyazlatma jeli kullanarak, jelin türlerine göre ortalama 7 gün içerisinde harika sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu sayede teknik olarak dişlerinizin daha beyaz olmasını, evde kendi başınıza güncel ağız hijyenini de sağlayarak gerçekleştirmiş olursunuz.

 

Diş Beyazlatma Sonrası Ne Yapılmalı?

 

Diş beyazlatma sonrasında genelde hassasiyet oluşmaya başlayabilir. Dişlerinizde oluşan hassasiyet, sizlere bir tedirginlik vermesin. Çünkü ortalama birkaç gün içerisinde son bulacak bu hassasiyet ile birlikte günlük ağız hijyeni ve beslenme alışkanlıklarınızı düzenleyerek eskisi gibi çok rahat şekilde dişlerinizin beyaz haliyle baş başa kalırsınız.

 

Online appointment

Marka Kids
Show all

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz.

Online Randevu Al 4449541