Diş Apsesi Nedir? Diş Apsesi Nasıl Geçer?

Diş Apsesi Nedir? Diş Apsesi Nasıl Geçer?

 

Diş köklerinde oluşan hastalık türlerinden biri olan diş apsesi, dişlerde ve diş etlerinde oluşan bakteriyel enfeksiyonların birikmesiyle oluşan bir tür apse çeşididir. Dişlerde çeşitli ağrılar yaratarak enfeksiyon sebebiyle oluşturduğu durumdan dolayı bu rahatsızlık meydana gelir. Ağız bakımı yetersiz olması halinde oluşan bu apse, günümüzde diş sağlık sorunlarından başta gelen problemlerden biridir.

 

Ağız ve diş sağlığıyla ilgili olarak yapacağınız bireysel bakım, diş apse oluşumunu önleyen durumlardır. Çoğu zaman günde 3 kere dişinizi fırçalamanız yeterli bir durum olmadığı gibi gün içerisinde tükettiklerinize göre de son derece temkinli davranmanız ve diş sağlığınızı korumak amacıyla bakım yapmanız önemlidir. Bunlarla birlikte birçok sebep bulunur. Diş eti problemlerinde, diş eti renginin değişimi oluşması ve küçük yaştan bu yana antibiyotik kullanımları da benzer şekilde diş apsesi sorunlarını meydana getirir.

 

Diş Apsesine Neden Olan Şeyler Nelerdir?

 

Küçük yaşlarda kullanılan antibiyotik ilaçlar, bağışıklık sisteminde apse oluşmasına neden olabilir. Genç yaşta tüketilen alkol ve sigara, yine benzer şekilde vücutta birçok organı etkilediği gibi sağlığınızı da olumsuz etkilerken diş etini de zayıflatır. Bu da diş etlerinin zayıflamasıyla beraber diş etlerinde mikrop birikmesine ve apse yapmasına neden olur. Bununla beraber hem alkol hem de tütün ürünlerinin kullanımı sebep olduğu gibi, şeker tüketimi, çok fazla çikolata tüketmek de genç yaşta dişlerinizde apse olmasına neden olacak sebeplerden biridir.

 

Diş Apsesi Türleri

 

Diş apselerinin birbirinden farklı türleri olsa da temelde 2 tür bulunur. Soğuk ve sıcak apse olarak ikiye ayrılan bu tür, neden ve belirtiler doğrultusunda iki farklı türe göre ayrılmıştır. Soğuk apse türünün neden olduğu sağlık sorunu doğrudan çeneyle ilişkilidir. Çene konusunda sağlığı riske etmesiyle bilinen bu durumda dile başlayan apseler, vücutta çoğu bölgeye ulaşacağı gibi sorunları da beraberinde getirir.

 

Diğer tür olan sıcak apse ise, vücut sıcaklığını arttırabilir ve bu da yine vücutta hızlı şekilde yayılabilir. Vücut ateşini aniden yükseltmesi gibi durumlardan ötürü günümüzde sıcak apse türleri bilinir ve tercih edilir. Bununla birlikte de orta kısmı iltihaplı yapısı nedeniyle de diş apselerinin daha yumuşak olması, çevresinin sert olması dikkat çeker. İki türde de ne kadar erken müdahale edilirse az zarar ile kurtulmak diş apse türlerinde mümkündür.

 

Diş apse belirtilerinin de dikkat çeken bazı teşhis durumları vardır. En çok hissedilen diş ağrılarıdır ve diş ağrısıyla beraber şiddetli bir ağrı oluşması, erken teşhis için sizi en kısa zaman içerisinde Kocaeli diş hekimliği ulaşmanızı ister. Bununla beraber sık sık baş ağrısı ya da benzer hastalıklar, yine diş apsesi belirtisi olabilir.

 

Diş Apsesi Tedavi Yöntemi Nedir?

 

Apseli dişleri iyileştirmek için günümüzde birbirinden farklı diş hekimi teknikleri bulunur. Her diş hekiminin yapacağı şey Kocaeli tıp randevu ile birlikte çeşitli uygulamalar bulunsa da tedavi yöntemleri konusunda da faydalanacakları birçok ağız ve diş hastalığı alanında gelişimler bulunur. Enfeksiyonu gidermek için diş hekimi tarafından birbirinden farklı teknikler uygulanırken, enfeksiyon giderme konusunda başarılı olarak diş çekmeyi en son plana atmaktadırlar.

 

Elbette ihtiyaç olması halinde veya son başvurulacak yöntem olması durumunda diş çekilebilir olacağı gibi apseyi tedavi etmek de gereklidir. Etkili bir yöntem olarak tercih edilebilen bu yöntemle beraber antibiyotik kullanımı da sağlanabilir. Enfeksiyonun diş etinden diğer bölgelere, vücudun diğer alanlarına yayılmasını önleyeceğiniz gibi hastalık süreçlerinizde de ağrı giderici ilaç olarak kullanımı mümkün olur.

 

Ağız bölgesinde yapılan tedavi ile birlikte tamamen iltihabı ve bakteriyi temizlemek gerektiği gibi dişlerde hasar oluşmasını önlemek amacıyla da kök kanal tedavisi uygulanarak da iyi bir şekilde yaptırım sağlamış olabilirsiniz. Bu sayede en iyi şekilde diş apsesi için tedavi seçeneklerinden birinin de dişiniz için uygulanmasını sağlarsınız.

 

Online Randevu

Marka Kids
Tümünü Göster

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Yeni kısıtlamaların uygulamaya girmesi ile birlikte haftanın her günü saat 09.00 ila 21.00 saatleri arasında hastalarımıza hizmet vermeye devam ediyoruz.Cumartesi ve Pazar günlerinde ise kurumumuz kısıtlamalardan muaf olduğu için yine aynı saatlerde hizmet vermeye devam etmektedir.Hafta sonu kliniğimize gelebilmek için size iletilen SMS’i göstermeniz yeterli olacaktır.

Online Randevu Al 444 95 41