Dental Fobi Nedir?

Dental Fobi Nedir?

 

Dental fobi, insanların diş hekimlerine karşı bir korkuları olması ve diş hekimiyle ilgili, dişleriyle alakalı her türlü sorunlarda doğrudan bir tereddütte kalmaları, korku hissetmeleri durumlarının karşılığıdır. Günümüzde dental fobi olarak tanımlanan şey, çok az sayıda da olsa insanların diş hekimlerine uğraması durumlarının kesin olarak ömrü hayatı boyunca olacağıdır. Bununla ilgili olarak da ikilemde kalan insanlar, genelde korku dolu sebeplerden dolayı fobi edinmiş olurlar.

 

İnsanlarda diş ağrıları, çeşitli korkuların birleşmesiyle beraber hem acı hem de ağrıları hissedecekleri için bunların travmatik sonuçları, dental fobi olarak tanımlanıyor. Diş hekimi ile ilgili olarak günümüzde birçok önyargı da oluştuğu için Marka Diş Hastanesi olarak sizlere bu noktada çok daha iyi, korkmayacağınız bir tedavi desteğini sizlere sağlayabilir olacaktır. İnsanların bu önyargılarını kıracağı şekilde en doğru biçimde faydalanacakları şekilde dental fobiden kurtulmaları adına doğru bir diş hekimi seçimi de bu aşamada her zaman önemlidir.

 

Dental Fobinin Nedenleri Nelerdir?

 

Birçok sebepten dolayı hastalar, dental fobi durumlarıyla karşı karşıya kalabilirler. Günümüzde bununla ilgili olarak hem ağrıyı hissedeceğiniz şekilde hem de duygusu tarif edilemez biçimde bir diş tedavisi sırasında yaşadığınız acılar, bir sonraki zamanlarda sizi tekrardan o acılarla baş başa bırakır korkusuyla çekinceli kılıyor. Bu durum aynı şekilde diş tedavilerinde de sorun yaşamanızın önüne geçerek, günümüzde çok daha iyi bir hekimle karşılaşıncaya kadar maalesef diş tedavilerine karşı çok daha temkinli yaklaşmanıza neden olmaktadır.

 

Günümüzde çoğu zaman diş tedavilerinde anestezinin etkili olmaması sonucunda da çok yüksek bir diş ağrısı gören, hasta tedavi olurken bu ağrıları aynı anda hissetmesi nedeniyle ileriki dönemlerde pek de aynı acıları çekmek istemeyişi gibi durumlar, onların maalesef dental fobi ile karşı karşıya kalmalarına neden olmaktadır. Benzer dönemler olarak çocukluk dönemlerinde de insanların dental fobi sorunları yaşamalarında da yine yetişkin dönemlerine ulaştıklarında da, travma durumlarını meydana çıkartacak ve maalesef onların dental fobi ile karşı karşıya kalmalarına neden olacaktır.

 

Diş Hekiminden Korkmanın Kötü Yanı Nedir?

 

Talihsiz insanların küçük yaşta ya da yetişkinlik dönemlerinde maalesef diş hekimi süreçlerinde yaşadıkları ağrı ve acılar nedeniyle bugün karşı karşıya kaldıkları şey dental fobi olmaktadır. Marka diş ile yollarınız kesiştiğinde ise, çok daha yetkin bilgiye sahip hekimlerle görüşerek bilgi ve destek alabilir olacak, diş hekimi korkularınızı biraz olsun yenebileceksiniz.

 

Aksi takdirde diş hekiminden korkmanız, sizin diş hastalıklarının daha da kötüleşmesine neden olurken acil durumlarda da tedavilerin ertelenmesine neden olacaktır. Bu yüzden de dental fobi gibi konularda kendinizi bir an önce fobiyi yenmeye karşı hazırlamalısınız. Diş doktorlarına gitmenin bir kötü yanı olmadığı gibi bu durum, sizi uzun vadede kötüleşecek diş sağlığınıza da doğrudan olumsuz anlamda etki eder.

 

Düzenli olarak gidilmesi gerek diş muayenelerinde, diş temizleme süreçlerinde hekiminize başvurmayı ihmal etmemeye çalışmalısınız. Bununla beraber hastaya yaklaşım, anestezinin doğru şekilde yapılamaması gibi durumlar maalesef fobiyi daha da güçlü kıldığı için sizin bu aşamada diş hekimi seçiminizin de en iyi şartlarda olması önemli bir ayrıntı olacaktır.

 

Gerçek sorunlarla karşı karşıya kalmadan önce gerek fobi olarak gerekse zamanında diş hastalığına yakalanmadan doktora gitmek gibi süreçlerinizin tamamında Marka diş hastanesi ile randevunuzu alarak en iyi şekilde ağız içi bakımınızın düzenli şekilde yapılması, kontrollerinizin aksatılmaması, iltihap veya sorunları yaşamamanız gibi pek çok açıdan en iyi şekilde sorunlarınızla başa çıkmanız önemlidir.

 

Bu noktada diş hekimi kontrolüne uygun olarak gidileceği zamanlarda da uygun bir doktor seçimiyle beraber rahatsızlığınızı çözümleyebilmenizin yanında sizi dental fobinin de önüne geçecek şekilde, rahatlatacağı bir gerçekle karşılaşmış olursunuz.

 

 

Online appointment

Marka Kids
Show all

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz.

Online Randevu Al 4449541