Daha az şekerle daha sağlıklı dişler…

Daha az şekerle daha sağlıklı dişler…

 

Daha sağlıklı bir yaşam için gerek kilo sorunlarınızla başa çıkmak adına gerekse doğrudan diş sağlığınızı önemsemeniz adına yapmanız gerek bazı hayattaki kurallara dikkat etmelisiniz. Bunlardan biri de elbette sağlıklı dişlere sahip olmak için atacağınız adımlar arasında şekerin hayatınızdan azaltmanız hatta yok denecek kadar az kullanmanız olacaktır. Günümüzde şeker tüketimi, çok yüksek oranlarda kullanıma sahip olmuşken ne yazık ki kilo problemlerine, diş sağlığı sorunlarına sebep olmaktadır.

 

Kandaki şekeri yükselten ve bunun karşılığında da insülin hormon üreten vücut, gerekli olan şeker miktarını kullandıktan sonra vücutta hormon sebebiyle yağ depolaması yaparak şekerin yağa dönüşmesine neden olur. Bu nedenle de sağlıklı bir yaşam, sağlıklı bir diş istiyorsanız eğer şekeri azaltmakta her zaman fayda olacağını da unutmamalısınız. Günümüzde yoğun bir şeker kullanımı, yağ depolarını arttıracağı gibi günümüzde ne yazık ki kalp damar hastalıkları başta olmak üzere diyabet ve obezite gibi sorunlarını da peşi sıra getirecektir.

 

Benzer şekilde şeker tüketimi insanın sağlıklı dişlere sahip olmasının da önüne geçer ve diş çürüğü başta olmak üzere pek çok şeyi de beraberinde getirecektir. Bu nedenle diş hastalıkları riskini azaltmak için günümüzde en iyi şekilde gülüş tasarımı konusunda az şeker ile sağlıklı dişlere, sağlıklı gülüşlere sahip olmayı başarın.

 

Şekerin Dişlere Olan Etkisi Nedir?

 

Şekerleme türleri ve kek – kurabiye grubunda bulunan tüm belirsiz şekerler, ne yazık ki hem çocukların cezbedici lezzetlere erişimini etkiliyor hem de şekerin dişler üzerindeki etkisi gözle görülür şekilde hemen olmasa da uzun vadede gözüktüğü için olumsuz etkiliyor. Bu nedenle de uzun vadede diş çürüklerine sebep olmaktadır. Eğer şeker tüketimine dikkat edilmez ise, ne yazık ki şeker sebep olacağı şey diş çürüğü olacağı gibi diş sağlığınızı da doğrudan etkileyeceği için bazı önerilere dikkate almalısınız.

 

Öncelikle yılda en az 2 kere diş sağlığınızı korumak için, dişinizin son durumunu öğrenmek adına Marka diş ile görüşebilir ve randevu alarak, doğru bir diş hekiminden destek alabilirsiniz. Ön görülere göre en iyi şekilde sağlıklı bir dişe sahip olabilir ve sorun yaşadığınız dişlerle ilgili olarak, öncesinde neler yapılabilir bunu tahminleyip yaptırmış olursunuz.

 

Dişlerinizde rafine ürünler değdikten sonra ne yazık ki bir süre sonrasında şekerli yiyecekler, rafine olduğu yani işlenmiş olduğu için aslında bir şekilde asit saldırısına kendinizi maruz bırakıyorsunuz. Bu durumda da ağzınızda, dişinize savaş açan bakteriler dolaşacak ve diş minesine zarar verecektir. Bu da zamanla diş çürüklüğüne neden olan asitleri üretecektir. Bu tip durumlarda 20 dakika içerisinde asit saldırısıyla karşı karşıya kalacağınız için şekerleme tükettikten sonra bu gibi durumlarda dişlerinizi fırçalamayı ve yıkamayı ihmal etmeyiniz.

 

Sağlıklı Dişler İçin Ne Tüketilmelidir?

 

Bol lif ve meyve tüketimiyle beraber dengeli bir beslenme programı hazırlayabilirsiniz kendinize… Bu sayede hem vücudunuza hem de dişlerinize iyi gelecek şekilde sağlıklı bir öğün geçirir, aynı zamanda da gizli şekerler için kendinizi kontrol edersiniz. Dengeli bir beslenme programında olmazsa olmaz şeylerden biri de öğün aralarında atıştırmalarınız olarak abur cubur kategorisinde yer alan yiyecekleri sınırlayarak kendinizi durdurun.

 

Eğer bu noktada tedavi almak istiyorsanız da uzman bir tedavi ile diş hastalığınıza karşı, oluşmasından önce neler yapmanız gerek ya da şekerlere maruz bıraktığınız dişlerinizde çürüme varsa bunlara karşı ne gibi çözümler üretilebilir konusunda bilgi – destek alabilirsiniz.

 

Önleyici olması ve erken tanı, her şeyden önemlidir. Dolayısıyla diş temizliği noktasında da doğru şekilde diş çürüklerine karşı erken müdahale ederseniz, dişlerinizi korumuş olur ve gereken beslenme desteğiyle beraber hem ağız bakım alışkanlıklarınızı geliştirir hem de hayat dengenizin daha da sağlıklı beslenmeye yönelerek şeker etkilerinden de hızlıda kurtulmuş olabilirsiniz.

 

Online appointment

Marka Kids
Show all

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz.

Online Randevu Al 4449541