Çocuklarda Çarpık Diş Tedavisi

Çocuklarda Çarpık Diş Tedavisi

 

Çocuklarda diş sağlığını korumak ve çocuklarınızın küçük yaşta kalıcı diş problemleriyle baş başa kalmalarını önlemek istiyorsanız, çocukluk döneminde onların diş sağlığı açısından en yakında ki diş hekimliğine başvurarak diş randevularını almayı ve onlara erken yaşta diş sağlığının da ne kadar önemli olduğunu öğretmeyi unutmayın.

 

Herhangi bir durum içerisinde diş sağlığıyla ilgili olarak çocuğunuzun baş başa kalacağı her türlü problemde ona yardımcı olmak, ne kadar erken tedavi ederseniz o kadar başarılı olmak önemlidir. Bu aşamada birtakım soru ve sorunlar oluşacağı gibi, ilerleyen dönemlerde diş sağlığı ve ağız bakımı konuları travmalara da götürebilir. Bu nedenle herhangi bir problem olması halinde, çarpık diş sorunlarıyla baş başa kalmaları yerine hızlıca bu gibi konularda randevu alarak hızlıca diş hekimliği desteğinden faydalanabilirsiniz.

 

Çarpık Diş Nedir?

 

Çocuklarda yaş ilerledikçe oluşan diş problemlerinden biri de çarpık diştir. Dişlerin doğru zaman öncesinde çekilip yerine yandaki dişlerin kaymasıyla beraber oluşan boşlukları doldurması durumlarında ortaya çarpık dişler meydana gelecektir. Bu durum, damakta dişlerin dağınık şekilde çıkmasına ve diş bozulmasına neden olurken günümüzde çarpık diş genelinde de çoğu zaman kalıcı şekilde hasarlar meydana getirir. Tabi ki bu sorunların birleşimi beraberinde de travmaya yönelik sorunları beraberinde getirir olacağını unutmayınız.

 

Malokluzyon Kapanış Problemleri Nedir?

 

3 yaş grubu çocukların başına gelebilecek kötü diş problemlerinden biridir. Bu diş problemi, kapanış problemleri gözlenebilen sorunlardan biri olurken günümüzde çocuklarda ortodontik muayene ile kapanış bozukluğu yani bir diğer deyişle çarpık diş problemlerinin oluşması durumlarıdır.

 

Çok küçük yaşlarda oluşan bu problemler, diş tedavilerinde uygulanabilen sorunlar olurken günümüzde ortodontik müdahalelerde de direkt olarak hem gelişim hem de büyüme noktasında da yardımcı olur. Bununla beraber eğer erken teşhis ile birlikte müdahale edilmezse önce damakta sonra da dişlerin görünümünde çarpıklık oluşacağı gibi ortodontik problemlerde kalıcı olarak ciddi problemlere yol açmış olacaktır. Marka diş ile görüşerek Kocaeli’nde çok uygun fiyatlarda kontrol olabilirsiniz.

 

Çarpık Diş Neden Oluşur?

 

Çarpık dişlerin neden oluştuğu hakkında birbirinden farklı sebepler vardır. Bunların en başında çocukluk çağında beslenme problemlerinin olması, bir nevi çarpık diş oluşumunun da nedenlerinden biri sayılır. Bununla beraber 20 yaş dişlerinin düzensiz çıkması, aslında bebeklik dönemlerine bağlıdır. Şöyle ki, bebeklik zamanlarında emme alışkanlıklarında parmak emme alışkanlığı, kalemlerin başını kemirme ya da yalancı emzik ile çok uzun süre kullanım olması gibi durumlar dişlerde de çarpıklığa neden olur.

 

Dişlerde çarpık oluşması ya da araları olan dişlerin çıkması sadece estetik olarak görünümü etkilemekle kalmaz; iyi fırçalanmadığı gibi dişler doğru bir şekilde de temizlenmediği için genelde çürüme sorunlarını da beraberinde getirecektir. Bu nedenle diş eti hastalıkları ya da diş çekilmeleri gibi sorunlarda bu aşamadan sonra başlamaktadır.

 

Çarpık Dişlerin Tedavisi Nasıl Olur?

 

Çarpık diş problemlerine karşı birbirinden farklı yöntemler vardır. Doğrudan diş hekimleri ve ortodonti uzmanlarının sunacağı yöntemlerle beraber bu çarpık diş tedavisi için bazı yöntemlere başvurulabilir. Bunun için randevu alarak çarpık diş için görüşebilirsiniz. Hastanın dişleri doğrudan kendi ağzında olurken diş çarpıklığı ya da ayrıklığı için ortodonti yöntemleri tercih edilir. Bunun için kaplama, protez ya da köprü gibi çeşitli yöntemler kullanılmaktadır.

 

Başvurulan çarpık diş tedavisi için kişinin yaşına ve cinsiyetine göre bir yöntem tercih edilir. Burada elbette hasta – doktor ilişkisi önemli olmakla, ikisinin de ortak kararına uygun şekilde seçimler yapılır. Bu yöntemlerle beraber dişler çekilebilir, törpüleme yapılabilir ya da diş üzerine kaplama yapılarak da yine çarpık diş tedavisi uygulanabilir.

 

Diş tellerinin genelde çarpık diş için kullanımı mevcuttur. Elbette bu aşamada çocuk olmanız ya da küçük yaşta olmanız gibi bir durum geçerli değildir. Aynı şekilde sağlam dişleriniz çekilmesi içinde bu tip durumlara gerek yoktur. Çünkü istenilen her yaşta diş teli takılabilir ve çok rahat şekilde de diş tellerini kullanırken tercihen de istediğiniz gibi dişlerinizi korumayı başarabilirsiniz.

 

Online appointment

Marka Kids
Show all

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz.

Online Randevu Al 4449541