Bonding nedir?

Bonding nedir?

 

Diş estetik alanında en çok araştırılan konulardan biri de bonding kelimesidir. Diş hekimlerinin estetik alanında ilgilenmesiyle birlikte kullanıcılar tarafından da aranan bir kelime olarak biliniyor. Bonding, dişlerde kompozit dolgu malzemelerinin dişlere yapıştırılması uygulamasıdır. Bu gibi durumlarda dişlere herhangi bir işlem uygulanmaz, direkt olarak dişlere kompozit dolgu yapıştırılarak gerçekleştirilmiş olur. Bir tür beyaz kompozit yaptırmak için bu uygulama tercih edilir.

 

Bonding Uygulaması Nedir?

 

İngilizcede yapıştırma, tutturma olarak da bilinen bonding uygulaması direkt olarak dişlerde estetik süreçlerle alakalı bir uygulamadır. Bu uygulamaya göre, herhangi bir diş işlemi gerektirmeden çok rahat bir şekilde kusurları örtmek istediğinizde örtülebilecek uygulamadır. Tamamen görünümle alakalı sorunları ortadan kaldırabileceğiniz şekilde diş cerrahisine başvurarak sorunlarınızı yok edeceğiniz bir uygulama olarak belirtilir.

 

Bonding Ne Zaman Yaptırılabilir?

 

Lamine diş ya da benzer diş uygulamaları gibi işlem gerektirmeden bu diş estetik yönteminde, fiyata göre daha iyi bir şekilde tercih etmenizin en önemli nedenlerinden biri fiyatının çok daha uygun olmasıdır. Diş üzerinde bir işlem gerektirmediği gibi çok daha basit ve kolay yöntem olarak tercih ediliyor.

 

Dişlerinizle ilgili olarak ayrık sorunu olduğunda ya da çentik diş olması durumlarında veya daha farklı bir sorun olarak diş renginde değişiklik olması halinde dişlerinizin daha güzel görünmesini sağlama ile ilgili olarak siz de bonding uygulamasından faydalanabilirsiniz.

 

Bonding Uygulama Avantajları

 

Bonding yaptırmak istediğinizde dişlerinizle ilgili kesme gibi bir durum olmadan çok basit bir şekilde uygulama yapılabiliyor. Dişleriniz arasında aralık varsa, herhangi bir şekilde diş kesilmeden aralıklar doldurulabilir. Bununla beraber diş beyazlatma için de yine bu uygulama tercih edilir.

 

Eğer dişleriniz küçükse tercih edeceğiniz en iyi şey, bonding uygulaması olabilir. Çünkü dişlerinizin küçük olması – kısa olması nedeniyle bir anda yaşınız daha büyük durabilir. Bu tip durumlarda da doğrudan bonding uygulamasıyla beraber bu durumu ortadan kaldırırsınız.

 

Dişlerde kırık olan kişilerde, çürük veya görüntü sorunu oluşmaması için mükemmel bir seviyede gülümseme yaratabilirsiniz. Kırık diş kısmından bu sorunu ortadan kaldırmak adına bonding uygulamasını tercih edebilirsiniz. Eğer dişlerle ilgili renk problemi varsa bunu da yine ortadan kaldırmak adına bonding yaptırabilirsiniz. Çok uygun fiyatlarda yaptırılabilir bir uygulama olması nedeniyle de faydalanabilir ve avantaj olarak kendinize çekebilirsiniz.

 

Eğer porselen diş yaptırmayı düşünüyorsanız, bu diş uygulamasından önce çok daha iyi bir şekilde ileride dişlerinizin nasıl gözükeceğine dair fikir verebilir. Bunun için siz de bonding uygulamasından faydalanabilirsiniz. Dişlere pek hasar vermediği için istenen tekrarlı şekilde bonding tedavisi ile faydalanabiliyorsunuz. En büyük avantajlarından bir diğer ise dişlerinizi oldukça doğal göstermesi ve hiçbir şekilde de dişlerinizle ilgili olarak işlem olduğunu dışarıya göstermemesidir.

 

Bonding Uygulaması Dişleri Ağrıtıyor mu?

 

Diş hekimi kontrolünde yapılan bu uygulama ile beraber diş ağrısı oluşur mu? Sorusu da çok kez sorulan sorulardan biridir. Günümüzde bonding uygulaması ağrıya neden olur mu sorunlarıyla ilgili olarak tek cevap, hayır cevabıdır. Ağrıya neden olmadan çok rahat şekilde yararlanmak mümkündür.

 

Eğer dişiniz çürükse ve çürük dişe hiçbir uygulama olmadan direkt olarak bonding uygulaması yapılırsa, çürük diş nedeniyle ağrı sorunu yaşayabilirsiniz. Bu alanda uzman bir doktor ile beraber görüşerek alacağınız tetkikler doğrultusunda bonding uygulaması talebinizi bildirebilir ve buna göre eğer dil çürüğü varsa tedavi yaptırarak sonrasında bonding uygulaması ile beraber ağrı sorununu ortadan kaldırır, istediğiniz amacınıza da ulaşmış olabilirsiniz.

 

Bonding Kullanım Süresi Ne Kadar?

 

Bu uygulamadan faydalandıktan sonra dişlerinize ne kadar iyi bakarsanız, özenli bir biçimde korursanız o kadar iyi bir şekilde de korumuş olursunuz. Ortalama 5 – 10 yıl içerisinde korumuş olur, en iyi şekilde de bu uygulamayı koruyarak kullanmış olursunuz.

 

Ağız ve diş sağlığı, her yaşta önemlidir ve her yaşta özen gösterilmelidir. Eğer diş uygulaması olarak siz de bu uygulamadan yaptırmak istiyorsanız, daha da değerli bir şekilde dişlerinize bakarak hem diş sağlığınızı korur hem de yaptırdığınız işleme göre de bonding uygulamasının çok daha kullanım ömrünü ağzınızda uzatmış olursunuz. Buna göre de 10 yıla kadar kullanma hakkınız bulunur.

 

Online appointment

Marka Kids
Show all

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz.

Online Randevu Al 4449541