Bebeklerde Diş Fırçalama

Bebeklerde Diş Fırçalama

Bebekler, gelişim gösterdikçe, yaş aldıkça merak edilen pek çok konularda ardı arkası kesilmeden gelmeye devam etmektedir. Günümüzde diş fırçalama süreçleriyle ilgili olarak bebeklerde bu durum nasıl olacağı çok merak edilir. Beyaz dişlerle ve sağlıklı dişlerle ilgili olarak nasıl bir görünüm kazanmak, dişlerinizi nasıl korumak gerektiğiyle ilgili olarak günümüzde pek çok şey vardır. Diş fırçalama, bu süreçlerden biridir. Bebeklerde diş fırçalama ise, ebeveynlerin onlara sunacakları alışkanlıklarla beraber kazanacakları günlük kişisel bakımlarından biri olacaktır.

 

Beyaz dişler, bebeklerde görünmeye başladıktan sonra diş fırçalama süreçleri de beraberinde gelir. Günümüzde yemeklerden sonra ve uykuya dalmadan önce dişleri temizlemek, ağız ve diş sağlığı için önemlidir. Bebeklerde bunu yapabilmek içinse temiz ve nemli – gazlı bir bez kullanarak yapabilirsiniz. Bebeklerinizin yemek yedikten sonra ve yatmadan önce dilinin önünü ve ilk çıkan dişleri hangileriyse onları gazlı bezle silerek sağlıklı dişlere sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

 

Bebeklerde Diş Fırçası Kullanılır mı?

 

İsteğe bağlı, kolayınıza gelecekse eğer diş fırçalama süreçlerinde yumuşak bir diş fırçası kullanarak da tercihen bebeğinizin dişlerini fırçalayabilirsiniz. Ancak burada diş fırçasının çok yumuşak olmasına önem vermelisiniz. Ayrıca diş macunu kullanmak istiyorsanız bu durumda sadece su ile temizleme yapmayı ihmal etmeyin.

 

Ortalama bir diş fırçası kullanım süresi 4 aydır. Bu süreyi geçirmeden daha fazla kullanmamaya özen göstermelisiniz. Bu sayede hem bakteri üremesini önlersiniz hem de sağlıklı ağız ve diş sağlığına kavuşması için bebeklerinizi korumuş olursunuz.

 

Bebeklerde Diş Fırçalama Ne Zaman Başlanmalı?

 

İlk diş, diş etinden çıkmaya başladıktan sonra diş fırçalama süreçleri bebekler için de geçerli olmaya başlar. Yemek sonrasında, yatmadan önce ilk diş fırçalama süreçlerini yapabileceğiniz gibi su ile nemlendirme yaparak diş fırçalaması yapabilirsiniz.

 

Diş fırçası çok kıl içermeden çok yumuşak olduğundan emin olmaya çalışın. Marka Diş Hastanesi kontrolünde ya da yönlendirmesiyle beraber ya da eczacınız parmak fırçalarıyla, uygun bir bebek diş fırçası tavsiyesini de diş hekiminizden alarak kullanabilirsiniz. Bununla birlikte kenarları pürüzleşen diş fırçaları, artık eskimiştir ve bunları kullanmayın. Kötü ağız bakterilerden korumak içinse genelde 4 aydan önce diş fırçasını artık kullanmamaya çalışın.

 

Bebeklerde Diş Eti Fırçalanır mı?

 

Bebekleriniz büyümeye başladıktan sonra artık dişlerinde bakteriyle büyümelerle beraber savaşma da başlar. Hal böyle olunca da iyi ağız sağlığına sahip olma konusunda beslenmeden sonra en iyi şekilde bebek diş etlerinizi temizlemeniz önerilmektedir. Bebeklerde diş etlerini diş fırçasıyla beraber temizlemek istediğinizde, yumuşa bir bez ya da çok yumuşak bir fırça kullanırken diş etlerini de temizleyebilirsiniz.

 

Pediatrik diş hekimleriniz olarak Marka Diş önerisiyle beraber iyi ağız sağlığını koruyacak şekilde bebeklerinizin diş etlerini de temizlemeniz öneriliyor. Yumuşak bir diş fırçası, diş eti temizliği için yeterli olacağı gibi bastırmadan çok iyi bir şekilde diş etini de fırçalayabilirsiniz.

 

Florür Diş Macunu Bebeklerde Kullanılır mı?

 

Pediatrik diş hekimlerini önerisiyle beraber florür diş macunu kullanımı ne zaman olması gerektiği konusuna da açıklık getirilmiştir. Genelde 2 yaşına kadar beklenilmeli konusu olsa da aslında bebeklerinize ilk dişlerini fırçalama süreçlerinden itibaren florür diş macunu kullanması önerilir.

 

Günümüzde yürüyen bebekler ya da 3 yaşına kadar ki süreçlerinde bezelye büyüklüğünde çok ufak bir macun sıkarak kullanabilir ve bebeğiniz, diş macununun bir kısmını yutmuş olsa da aslında burada bir süre sonra alışacak ve yılların getirdiği tecrübeyle beraber diş fırçalama süreçlerinde çok daha iyi olacaktır. Diş fırçaladıktan sonra tükürmenin önemini ve değerini bileceği gibi zamanla kendi başına da fırçalamak isteyecektir.

Online appointment

Marka Kids
Show all

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz.

Online Randevu Al 4449541