Başarısız Kanal Tedavisi Belirtileri Nelerdir?

Başarısız Kanal Tedavisi Belirtileri Nelerdir?

Kanal tedavisi büyük hasar olan dişleri eski görünümüne kavuşturmak için yapılan bir işlemdir. Yapılan kanal tedavisi sayesinde dişin kanallarındaki enfeksiyon ve iltihap giderilir ve dişin daha estetik durması amaçlanır. Bu işlem sonucunda dişteki ağrı ve iltihaplanmalar gider ve diş daha güzel bir görünüme kavuşur.

Başarısız Kanal Tedavisi Nasıl Anlaşılır?

Başarısız kanal tedavisi gerek ağrı gerek şişlik gibi birçok şekilde kendini belli edecektir. Peki bu belirtiler nelerdir?

 • Çenede kayma
 • Diş iltihaplanması
 • Dişte renk değişikliği
 • Dişin olduğu kısımda şişlik
 • Diş ağrısı
 • Dişte duyarlılık
 • Sinüs sorunu

Bu belirtiler yapılan kanal tedavisi işleminin başarısız olduğunun göstergesidir. İyi bir kanal tedavisi işlemi için kanal tedavisini bu konuda başarılı ve uzman diş doktoruna yaptırmak gerekir. Bu sayede kanal tedavisinin başarılı bir şekilde yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Kanal Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır?

Kanal tedavisi dişte oluşan büyük hasarlardan sonra dişin sinirlerinin alınması ve görünüşün düzeltilmesi işlemidir. Kanal tedavisi aşağıdaki durumlarda yapılır.

 • Diş eti hastalıklarının ilerlemesi durumunda yapılabilir.
 • Diş sinirlerine kadar ilerleyen diş çürüklerine yapılabilir.
 • Dişin sinirini de kapsayan kırıklar olduğu zaman yapılabilir.

Kanal tedavisini başarılı bir şekilde yaptırmak için iyi bir hastane ve iyi bir doktor bulmak çok önemlidir.

Kanal Tedavisi Gerektiren Diş Nasıl Anlaşılır?

Dişinizde oluşan bazı belirtiler sayesinde dişinize kanal tedavisi yapılması gerektiğini anlayabilirsiniz. Bu belirtiler aşağıdaki gibidir.

 • Gün içinde hiçbir şey olmadan ağrı oluşuyorsa
 • Dişiniz soğuk ve sıcağa karşı hassassa
 • Yemek yerken ve sonrasında ağrı oluşuyorsa
 • Dişinizde renk değişimi oluyorsa
 • Apse oluşup yüzünüzde şişlik oluyorsa

Bunlar dişin kanal tedavisi gerektirdiğine dair belirtiler olabilir.

Kanal Tedavisi Sırasında Ağrı Olur mu?

Kanal tedavisi sırasında hastaya anestezi yapılır bundan dolayı hasta kanal tedavisi anında ağrı hissetmez. Kanal tedavisi diş beyazlatma işlemi kadar kolay bir süreçtir.

Sanılanın aksine kanal tedavisi yapılırken hastaya anestezi yapılacağı için hiçbir ağrı olmaz. Eğer başarılı bir kanal tedavisi yapılırsa dişte kanal tedavisi sonrasında da ağrı olmayacaktır.

Tedavi sonrasında ya da öncesinde dişinizde ağrı oluyorsa ve ağzınızı açamıyorsanız horlama apereyi kullanabilirsiniz. Bu sizi rahat ettirir.

​​​​​​Kanal Tedavisi Kolay mıdır?

Kanal tedavisi işlemi kolay bir tedavidir. Çünkü hastaya anestezi yapılır ve bu da hastanın ağrı hissetmemesini sağlar. Kanal tedavisi yapılırken hasta ağrı çekmeyeceği için de oldukça kolay ve ağrısız bir süreçtir. Kanal tedavisi zigomatik implant tedavisine de benzemektedir.

​​​Kanal tedavisi beyaz kompozit tedavisi ile aynı sanılsa da aynı değildir. Beyaz kompozit bir dolgu çeşidiyken kanal tedavisi daha çürük ve kaybedilmek üzere olan dişleri kurtarmak için yapılan bir işlemdir.

Kanal Tedavisi Nerede Yapılmalı?

Kanal tedavisi işleminin başarılı bir sonuç vermesi için iyi bir hastane ve iyi bir doktor seçimi çok önemlidir.

Kanal tedavisi dişi kaybetmemek adına yapılan bir onarım işlemidir bundan dolayı iyi yapılması çok önemlidir. Kanal tedavisi öncesinde iyi bir doktor ve hastane bulmak için araştırma yapılmalıdır.

Kanal Tedavisi Yapılmazsa Ne Olur?

Eğer kanal tedavisi gereken dişe kanal tedavisi yapılmazsa diş çürümeye devam eder ve bir süre sonra çekilmesi gerekir. Çekilen diş yerine de implant tedavisi yaptırabilirsiniz. Bu sayede çekilen dişin yeri dolar ve estetik bir görüntü oluşur.

 

 

 

 

 

​​​​

​​​​​​

 

​​​​​

 

Online appointment

Marka Kids
Show all

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz.

Online Randevu Al 4449541