Aşırı diş fırçalama nedir? Dişlerinizi ne sıklıkla fırçalamalısınız?

Aşırı diş fırçalama nedir? Dişlerinizi ne sıklıkla fırçalamalısınız?

 

Diş fırçalama teknikleriyle ilgili yazılan pek çok yazı, çoğu zaman insanların biliyorum dediği fakat bilmediği güçlü bilgilerle dolu olmasına rağmen birçok insan, basit gözüken bu diş fırçalama süreçlerinde hiçbir zaman diş fırçalamak adına bir şey yapmamaktadır. Bununla ilgili olarak da günümüzde aşırı diş fırçalama sebebiyle ya da yanlış diş fırçalama sebebiyle de dişlerde aşınma sorunları, çürük problemleri de meydana gelmektedir.

 

Her ne olursa olsun aşırı derecede fiş fırçalamak dişlere zarar verdiğini unutmayın. Günümüzde bununla ilgili olarak dişlerini yanlış fırçalayan insanlardan biriyseniz acilen düzeltmeye çalışmayı ihmal etmeyiniz.

 

Eğer diş fırçalamada yanlış yapanlardan biriyseniz yaptığınız şey muhtemelen şu şekildedir; Dişler temiz olana kadar ileri ve geri hareket şeklinde testere hareketi gibi fırçalama yapıyorsunuz demektir. Bu tip fırçalama tipinde hem hızlı olmak hem de sert fırçalamak ne yazık ki dişlerinize çok çabuk aşındırma sorunu yaratacaktır.

 

Hızlı ve sert bir şekilde diş fırçalama sorunları, beraberinde sizlerin diş minelerinize zarar vermenize de neden olur. Çocukluk yaştan başlayan bu durumlarda gerektiği takdirde çocuk diş hekimi için randevu alıp, çocuklarınızın dişlerini göstermesi ve destek için de çocuk diş hekiminden dişler nasıl fırçalanması gerektiği hakkında bilgi alınması önemli bir detay olacaktır.

 

Testere biçiminde, sert olarak dişlerinizi fırçalama tekniği diş minelerini soymanıza neden olur. Bu durumlarda da sıcak ve soğuğa karşı hassaslaşan dişler, bir süre sonrasında da zarar vermekle kalmaz, dişlerinizi de aslında doğru şekilde temizlemediğinizin göstergesi olarak kalıcı sorunlara sebepler oluşturur. Fırça kıllarının ileri – geri gitmesi durumlarında dişten alıp diğer dişe götüren bu yöntemle aslında diş fırçalama yönü de yanlış olduğunu unutmayınız.

 

Eğer diş eti hastalığından kurtulmak, uzak durmak istiyorsanız ve diş çürüklerinizin oluşmasını istemiyorsanız yapacağınız şey diş aralarını da temiz bırakmaktır. Bu konuda dişlere testere tekniği gibi fırçalama yapmak yerine fırça kıllarından diş aralarına girmesine fırsat vererek, diş aralarının da temizliğini göstermelisiniz. Diğer yemek parçalarından kurtularak, diş çürüğünden de uzak olmayı bu şekilde başarmalısınız. Olası sorunlarda ise diş çürüğü ile beraber kanal tedavisi gibi zahmetlere girebilir, dişinize dolgu yapılmasına neden olabilirsiniz.

 

Doğru Diş Fırçalama Tekniği Nedir? Nasıl Olmalıdır?

 

Eğer dişlerinizi uygun bir şart altında fırçalamak istiyorsanız bunun için basit bir şey olarak, dişlerinizi gün boyunca sıklıkla değil, 2 kez en fazla 3 kez fırçalama yapınız. Diş fırçanızı baskın olmayacak şekilde fırçalamayarak, doğru bir şekilde dişlerinizi fırçalayıp en iyi şekilde temizliğini yapabilirsiniz. Fırçayı bastırmadan hafif şekilde kullanarak, yuvarlak şekiller çizerek dairesel biçimde fırçayı dişler üzerinde gezdirerek dişlerinizi fırçalayınız. Bu şekilde diş aralarında da bir şey sıkışmış se bunların temizliğini yapmış olursunuz. Bununla beraber dişlerinizi sağlıklı bir şekilde korumayı da başarmış olacağınızı unutmayınız.

 

Marka diş hastanesi ile alacağınız randevuda da doğrudan diş fırçalama tekniği bilgisi alabilir, dişlerinizde sorun varsa bu konuda da bilgi ve destek alabilirsiniz. Bununla beraber hem hızlı hem de sert fırçalama yapmak pek etkili olmadığı gibi testere gibi fırçalama yerine diş etlerinize zarar vereceğini de unutmayınız.

 

Diş fırçalamada hem hafif hem de biraz daha düzgün bir yöntem olarak dairesel hareketlerle beraber fırçalama yapmaya çalışınız. Bu çok daha sağlıklı ve dişlerinizi temizleme noktasında daha da iyi sonuçları doğuracaktır. Bununla ilgili olarak dişlerinizi testere gibi fırçalamayın. Hafif, daire tekniğiyle beraber fırçalama ile beraber dişlerinizin daha da sağlıklı olmasını, temizlenmesini sağlayacağınızı unutmayınız. Bu konuda en uygun teknikleri yukarıdaki gibi değerlendirebilirsiniz.

 

 

Online appointment

Marka Kids
Show all

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz.

Online Randevu Al 4449541