Anne Adaylarını Uyarıyoruz!

Hamilelik döneminde ağız ve diş bakımının ve tedavilerinin doğru yapılması hem bebek için hem de annenin sağlığı için oldukça önemlidir. Hamilelik döneminde, hormonal değişiklikler diş hastalıklarını tetikleyebilmektedir. Dişlerde oluşabilecek bu problemlerden dolayı anne adayları gebelik öncesinde sağlık kontrollerini yaptırmalıdırlar. 

Hamilelik döneminde ağız ve diş tedavilerinin yapılamayacağı gibi bir yanılgı söz konusudur. Ancak bu doğru değildir. Hamilelik sürecinde anestezi altında diş çekimi ve kanal tedavisi işlemleri bile yapılabilmektedir. Tedavi esnasında kullanılan lokal anestezilerin bebeğe hiçbir zararı yoktur.

Ağız ve diş bakımı her zaman yapılmalıdır. Ancak planlı gebeliklerde özellikle ağız ve diş hijyenine öncelik gösterilmelidir. Hamilelik sürecinde annenin beslenmesine dikkat etmesi, gelecekte yaşanabilecek problemlerin önlenmesine yardımcı olacaktır. Bu süreçte diş dokuları hasar görmeye daha meyilli hale gelir. Kısacası gebelik, ağız ve diş sağlığını etkileyen bir süreçtir. Bu nedenle hamilelik öncesinde anne adayının ağız ve diş bakımlarını yaptırması, ileride yaşanacak vücut değişimi için güçlü dokular oluşturmasını sağlamaktadır.

Hamilelikte ağız içerisinde mevcut olan enfeksiyonlar gebelik sürecini zorlaştırabilmektedir. Bu nedenle gebelik planlayan anne adaylarının diş hekimi kontrolünden geçmesi ve gerekli tedavileri yaptırması çok önemlidir.

Hamilelik öncesinde ağız ve diş sağlığınız için hem kendi sağlığınız hem de bebeğiniz için bu önlemleri izlemelisiniz:

💭 Gebelik öncesi tüm diş kontrollerinizi yaptırmalısınız. Ağız hijyeni, çürük diş olup olmadığı, 20 yaş dişlerinin kontrolü gibi unsurlar oldukça önemlidir.

💭 Diş fırçalama ve beslenme alışkanlıklarınıza özen göstermelisiniz.

💭 Gebelik döneminde ağız hijyeninin korunması çok daha önemli olduğu için, protezleriniz varsa ağız içerisindeki uyumları ve hijyenin sağlanmasına engel teşkil eden durumlar tespit ettirmelisiniz.

💭 Gerekli diş tedavilerinizi vakit kaybetmeden yaptırmalısınız.

Online appointment

Marka Kids
Show all

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz.

Online Randevu Al 4449541