Ağız ve Diş Sağlığının Hayatımızdaki Etkileri Nelerdir?

Ağız ve Diş Sağlığının Hayatımızdaki Etkileri Nelerdir?

Mide ve Sindirim sistemimizin ilk durağı ağzımızdan başlar, ağzımızdaki diş eti yapısı ve dişlerimizin sağlığında bozulmalar yaşandığında doğrudan mide ve sindirim sistemimize olumsuz etkiler yaratır. Tüketim esnasında dişlerimiz parçaladığı besinleri tükürük bezlerinden salgıladığı ağız sıvısı ile karıştırarak sindirim için hazır hale getirir. Aynı zamanda kişisel yaşantımızda gülümsemelerimiz için diş sağlığı büyük bir rol oynar. Dilimizin ise tat alma, konuşma, çiğneme ve yutma gibi oldukça önemli yan görevleri de vardır.

Dişlerin sağlığının bozulmasında yaşanan diş kayıpları konuşma ve kelimeleri telaffuz ederken doğrudan problemler doğurabilmektedir. Ayrıca çiğneme ve yutma yetilerinin zorlaşmasına hatta dişlerimizdeki bakteri oluşumundan diş etlerimiz ve ağız yapımızdaki tüm organlarımız için problem çıkarmaktadır.

Ağız ve Diş sağlığımızdaki en önemli iki hastalık diş çürükleri ve diş etinde enfeksiyon problemleridir. Diş eti hastalıkları kimi zaman diş yuvasının bulunduğu çene kemiğinin erimesine kadar ilerleyen bir etki yapabilir.

Diş sağlığının bozulması vücuttaki diğer organları da etkileyebilir. Dişler neredeyse bütün sistemleri olumsuz etkileyen sürekli enfeksiyon odağı haline gelebilir ve kalp, böbrek, eklemler vb. yapılarda önemli sağlık sorunlarına yol açabilen enfeksiyonlara kaynaklık edebilir.

Ağızda ve dişlerde yapısal ve işlevsel herhangi bir bozukluğun olmaması, ağız ve dişlerin görevlerini tam olarak yapabilmeleri durumu ağız ve diş sağlığının varlığını gösterir.

Online Randevu

Marka Kids
Tümünü Göster

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Yeni kısıtlamaların uygulamaya girmesi ile birlikte haftanın her günü saat 09.00 ila 21.00 saatleri arasında hastalarımıza hizmet vermeye devam ediyoruz.Cumartesi ve Pazar günlerinde ise kurumumuz kısıtlamalardan muaf olduğu için yine aynı saatlerde hizmet vermeye devam etmektedir.Hafta sonu kliniğimize gelebilmek için size iletilen SMS’i göstermeniz yeterli olacaktır.

Online Randevu Al 444 95 41