Ağız Ve Diş Sağlığı İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Ağız ve diş sağlığı hakkında, nereden çıktığını bilmediğimiz bir sürü yanlış bilgi bulunuyor. Bunlara kimse inanmasa sorun yok, ancak çoğu insan bu bilgilere inanıp, onları hayatlarının bir parçası haline getiriyor. İyileştirmek veya doğru bilgilendirmek yerine ağız ve diş sağlığı için kötü sonuçlar doğurabilecek bu yanlış bilgileri derledik.

Diş Çürümesinin Başlıca Nedeni Şekerdir 

Şeker bu konuda kesinlikle büyük bir rol oynar ancak tek sebep değildir. Ağzımızda biriken zararlı bakteri ve plaklar diş çürümesine sebep olur. Siz şekerli bir şey yediğinizde arkasından dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmeyin sadece.

Bembeyaz Görünen Dişler Sağlıklıdır

Bembeyaz parlayan dişler estetik açıdan harika gözükseler de, diş sağlığı için mantıklı bir ölçüt değildir. Şöyle ki, doğal diş rengi her insanda farklıdır ve gerçekten sağlıklı bir kişinin diş rengi, sağlıklı olmayan dişlere sahip olanlardan bir miktar koyu olabilir.

Süt Dişleri Önemli Değildir

Bir süre sonra düşseler ve yerine yenileri gelse de, süt dişleri bireyin gelecekteki ağız ve diş sağlığı konusunda bir tahminde bulunmanın iyi bir yoludur.

Ağız ve Diş Sağlığı için Diş Beyazlatma Zararlıdır

Teknolojinin bu kadar gelişmediği yıllarda, diş beyazlatma için kullanılan malzemeler dişler için zararlıydı. Ancak günümüzde kullanılan ürünlerin Ph değeri, ağız ve diş florasına uygundur ve kullanımları güvenlidir.

Hamileler Diş Eti Kanamalarını Önemsememelidir 

Diş eti kanamaları bazı hastalarda önemli bir sebepten kaynaklanmasa da gebelikte diş eti iltihapları sıklıkla görülebilir, siz görmezden gelmeyin ve diş hekiminize başvurun.

Diş İpi ve Ağız Temizleme Sularının Kullanımı Gereksizdir

Diş ipi, diş fırçasıyla ulaşamadığımız alanların temizliğinde büyük rol oynar ve tam bir ağız ve diş temizliği için her gün kullanılması gerekir. Aynı şey ağız suları için de geçerlidir. Bunları not edin, çünkü çoğu insan tek başına diş fırçalamanın yeterli olacağını düşünmektedir.

Ağız Kokusu Dişeti Hastalığının Bir İşaretidir 

Ağız kokusunun, diş eti hastalığınızın olduğunu göstermesi mümkün olsa da, diğer sağlık komplikasyonlarının da bir işareti olabilir. Bilmenin en iyi yolu diş hekiminize bir randevu ayarlamaktır ve ağzınız tamamen sağlıklıysa, geçmeyen ağız kokunuzun sebebi için başka bir doktora danışabilirsiniz.

Sert Fırçalama Dişlerinizi Daha Temiz Hale Getirecek 

Bu yanlış bilgiyi hemen unutun! Sert fırçalamak dişleri daha temiz hale getirmez, tam tersi diş etlerine ve zararlı bakterilere kalkan olan diş minelerine büyük zarar verir.

Yumuşak uçlu bir fırçayla, dişlerinizi 45 derecelik bir açıyla fırçalamanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca, dil temizliğini de ihmal etmeyin.

Diş Ağrısı Olmadığı Sürece Diş Hekimine Gitmek Gereksizdir

Diş ağrınız olmasa bile, bir diş hekimini ziyaret etmek ağız ve diş hastalıklarının önlenmesi için bir zorunluluktur. Lütfen, hiçbir şikayetiniz olmasa bile, yılda bir kez rutin diş muayenenizi ihmal etmeyin.

“Bu makaledeki içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Hastalıkların tanısı ve tedavisi için kullanılmamalıdır. Herhangi bir hastalığın teşhisi ve tedavisi için diş hekiminize veya doktorunuza danışınız.”

Online appointment

Marka Kids
Show all

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz.

Online Randevu Al 4449541