Ağız Kokusu Hakkında Az Bilinenler

Günlük yaşantımızda estetik gülüşümüz, ağız sağlığımız, yaşam kalitemizle doğrudan orantılıdır. Ağız kokusu problemi de tüm ağız sağlığımıza vereceği zararın yanı sıra estetik gülüşlerimizin kalıcılığını da kısıtlıyor.

Kocaeli Özel Marka Diş Sağlığı Hastanesi’nden Uzman Diş Hekimi Akın Erdem günlük yaşantımızda Ağız kokusunu gidermenin ve gülüşümüzün kalitesini arttırarak ağız sağlımızı koruyacak önerilerini bizimle paylaşıyor!

Dilimizi fırçalamak, evet dişler kadar dilimizi fırçalamanın da önemli olduğunu unutmamalıyız hatta iyi bir diş sağlığının ve diş beyazlığını sağlayacak en önemli faktörlerden biri tüm ağız yapımızı temiz tutmaktan geçiyor!

Doğru ağız hijyeni için, diş fırçalamanın yanı sıra mutlaka dil temizliği de yapılmalı. Dilin üzerinde, özellikle dil sırtının arka bölgelerinde oluşan bakteriler ağız kokusuna neden olabilir. Bu bakterilerin özel olarak tasarlanmış dil fırçaları ile ya da bazı diş fırçalarının arkasında yer alan özel dil temizleme aparatlarıyla temizlenmesi gerekir.

Bol su tüketimi ise en önemli faktörlerden biridir!

Su tüketimi, tüm sağlığımız için önemli olduğu kadar ağız kokusunu gidermede de etkin bir rol oynar. Böbrekler açısından risk taşıyan kişiler dışında, günde 2,5-3 litre su içmek tükürük salgısının artmasını sağlayarak, ağız kokusunu önlemeye yardımcı olur.

Tarçın ağız kokusunun baş düşmanıdır!

Tarçın, ağız içi bakterilerle mücadelede önemli bir silah olarak gösterilir. İçeceklerinizde ve uygun yiyeceklerinizde tarçın kullanabilirsiniz.
Tarçın ağızdaki bakterileri yok edip ağız kokusunu giderir. Özellikle tarçın kabuğunda bulunan bir madde sayesinde kokuyu yok eder. Bunun dışında bir çay kaşığı toz tarçını biraz suyla yutabilirsiniz veya karıştırıp gargara yapabilirsiniz.

Günde en az bir kez Gargara yapmakta en önemli unsurlardan biridir!

Yemek ve içmekle ilgili tüm faaliyetlerin bitirildiği uyku öncesinde, dişlerin mutlaka fırçalanması gerekir. Fırçalama dışında, alkolsüz ağız gargaralarını kullanmak da koku önleme konusunda yararlıdır.
Gargara kullanımı son yıllarda gittikçe yaygınlaşmaktadır. Kişiler, hem ağız hastalıklarının ve çürüklerin önlenmesi maksadıyla, hem de nefeslerinin daha güzel kokması için gargara kullanmaktadırlar. Gargaralar, ağızdaki bakterileri etkisiz hale getirerek hastalıkları önlerler.

Tükürük miktarımızda ağız kokularının başlıca faktörlerinden biri olduğunu unutmayalım!

Ağız nemlendiricileri kullanın: Kötü ağız kokusunun oluşmasında tükürüğün önemli rol oynadığı kabul edilir. Tıp dilinde kserostomi denilen ağız kuruluğunda, tükürük üretimi azaldığı için ağız kokusu artabilir. Ağız kuruluğu uyku sırasında doğal olarak oluşur, sabahları insanlarda normal olarak gözlenen kötü ağız kokusuna yol açar. Bu durum ağzı açık uyuyanlarda kötüleşerek daha fazla fark edilir. Kronik kuru ağız, bazı hastalıklardan ya da tükürük bezlerindeki problemlerden kaynaklanabilir. Yapılan muayenede tükürük miktarının az olduğu tespit edilen kişiler için, uzmanlar ağız nemlendiricileri önerirler. Bunun yanı sıra kişinin bol su içmesi, ağzını kuru tutmamaya özen göstermesi önerilir.

Ayrıca Çinkolu sakızlarda kokuları gidermede yardımcı olacaktır;

Çinkolu sakız çiğneyin: Ağız kokusunu bastırmak için sıklıkla çiğnediğimiz sakızlar her zaman yarar sağlamayabilir. Ancak çinkolu sakızların ağız kokusunu azalttığı biliniyor. Çinkolu diş macunu, çinkolu sakız gibi çinko içeren ürünler ağız kokusunu yok eder. Dişlerinizi fırçalayamadığınız anlarda çinkolu sakızdan faydalanın.

Online appointment

Marka Kids
Show all

Bebek ve çocukların ağız ve diş sağlığı hakkında sıklıkla sorulan sorularla ilgili yazılarımıza göz atarak, bilgi edinebilirsiniz.

Genel Anestezi ve Sedasyon

Fissur Örtücüler

Florid Uygulaması Nedir?

Koruyucu Diş Hekimliği

Biberon Çürüğü Nedir ?

Süt Dişi Önemli mi ?

İlk Diş Muayenesi

Çalışma Saatlerimiz bilgilendirme

Hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz.

Online Randevu Al 4449541